YENİ YILDA FİYATLAR YÜKSELİR Mİ?

Nagihan ve Sahra, Hasan Can Kaya Programından Dolayı mı Kavga Etti? Nagihan ve Sahra, Hasan Can Kaya Programından Dolayı mı Kavga Etti?

Otomotiv pazarı değişerek, çok farklı dinamiklerle sahip bir pazar haline geldi. Özellikle Çin menşeli markaların yarattığı rekabet ortamı, tüketicinin lehine olacak şekilde fiyatlara yansıyor. Diğer yandan elektrikli otomobil pazarında da farklı koşullar söz konusu. Çok çeşitli model seçenekleri ve sunulan teknoloji rekabeti artıran ve fiyatları belirleyen önemli faktörlerden biri. Öte yandan yüksek mevduat oranları ve krediye erişimde yaşanan güçlükler sebebiyle düşen talepte fiyatları etkileyen sebepler arasında. Tüm bu koşullara rağmen bir miktar artan döviz kuru ve yılbaşı itibarıyla artacak maliyetler neticesinde, otomobil fiyatlarının artacağı kanaatindeyiz. Döviz kurunda artış sürdüğü takdirde ise otomobil fiyatları da aynı paralelde yükseliş gösterebilir. Ancak muhtemel artışlar, geçmişteki gibi olağan dışı ve hızlı olmayacaktır.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR DİBİ GÖRDÜ MÜ?

İkinci el otomobil pazarında sağlanan indirimler neredeyse maliyetler seviyesine gelmiş durumda. Dolayısıyla gerek sıfır araçta daha fazla indirim olmaması, gerekse maliyetler seviyesine kadar gelen fiyatlardan dolayı ikinci el otomobilde de daha fazla fiyat düşüşleri beklemiyoruz. Yeni yılda sıfır otomobillerde fiyat artışları uygulandığı takdirde, ikinci el fiyatlarında da eş zamanlı olarak yükselmeler görülecektir. Bütçesi ve ihtiyacı doğrultusunda ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız da bu dönemden faydalanabilirler.''

haber7

Editör: Ercan SOMER