Liselere Geçiş Sistemi merkezi sınav bu sabah yapılarak tamamlandı.

LGS cevap anahtarı belli oldu

Bayramda Hava Nasıl Olacak Diyenlere; Sağanak Yağışlar Geliyor Bayramda Hava Nasıl Olacak Diyenlere; Sağanak Yağışlar Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı , LGS sınavının sorularını ve cevap anahtarlarını "www.meb.gov.tr" adresinden paylaştı.

SÖZEL BÖLÜM KİTAPÇIĞI İÇİN TIKLAYIN

SAYISAL BÖLÜM KİTAPÇIĞI İÇİN TIKLAYIN

TOPLAM 50 SORU İÇİN 75 DAKİKA VERİLDİ

LGS, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okuldaki 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okuldaki 35 salonda yapıldı.

Sınav 09.30'da başladı. Birinci oturumda, öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

İkinci oturum ise 11.30'da başladı. Öğrenciler bu oturumda 80 dakikada matematik ve fen bilimlerinden 40 soruyu yanıtladı. Sınavın 12.50'de sona ermesinin ardından merkezi sınavın iki oturumu da tamamlanmış oldu.

TALEP EDEN ÖĞRENCİ SORU KİTAPÇIĞINI ALABİLECEK

Öğrencilerin talep etmesi durumunda soru kitapçıkları yarın verilebilecek.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

SONUÇLAR 28 HAZİRAN'DA AÇIKLANIYOR

Sınav sonuçları, 28 Haziran'da açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayınlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Sınava girmeyen öğrencilerin liseleri ise yerel yerleştirme ile belirlenecek.

Editör: Ercan SOMER