Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması talebini reddetti.

T24'ün haberine göre; İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne (İstinaf Mahkemesi) gönderilen karar onanırsa Altaylı hakkındaki 7 ay hapis cezası kesinleşecek.

Nagihan ve Sahra, Hasan Can Kaya Programından Dolayı mı Kavga Etti? Nagihan ve Sahra, Hasan Can Kaya Programından Dolayı mı Kavga Etti?

Olayın Arka Planı:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Altaylı hakkında, 1 Ocak'ta İstanbul'da düzenlenen "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" yürüyüşünün ardından "Tevhid" bayrağı taşıdığı için İsmail Aydemir isimli vatandaşa yumruklu saldırıda bulunan Ege Akersoy olayı hakkında "eline sağlık" paylaşımına "suçu ve suçluyu övme" suçundan resen soruşturma başlattı.

Başsavcılık, Altaylı hakkında ayrıca, video paylaşım platformu üzerinden 24 Aralık 2023'te yayınladığı videoda, Ankara'da gerçekleştirilen mitinge katılanlara yönelik kullandığı sözler dolayısıyla "halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama" suçundan resen ayrı bir soruşturma daha başlatmıştı.

DHA'nın haberine göre, Altaylı, soruşturmalar kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Ancak T24'e konuşan Altaylı, ifadeye çağrılmadığını belirterek, "Herhangi bir şekilde ifadeye çağrılmadım. Çağrılırsam da şaşırmam. İlk kez çağrılmış olmam" şeklinde konuştu.

KAYNAK T24

Editör: Haber Kenti Editör