Herkes Spotify Listesini Paylaşıyor Ama O 1500 kişi İşten Atıyor Herkes Spotify Listesini Paylaşıyor Ama O 1500 kişi İşten Atıyor

ENDOKRİNOLOJİ uzman Prof. Dr Selim Kurtoğlu, "İyot yetersizliği ve hastalıklarının önlenmesi haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada, ülkemizde yılda 20 bin çocuğun iyot eksikliği ile doğduğunu belirtti.

1-7 Haziran İyot Yetersizliği ve Hastalıklarının Önlenmesi haftası kapsamında değerlendirmede bulunan Prof.Dr. Selim Kurtoğlu, iyotun insan sağlığı açısından önemine dikkat çekti. Prof.Dr. Kurtoğlu, "İyot eksikliği anne karnındaki bebeklerden ergen gençlere kadar sadece guatr hastalığı değil, bir dizi olumsuz etkiye neden olabiliyor. Özellikle gebelik döneminde anne adayının iyot almaması, bebekte kalıcı veya geçici hipotiroidiye yol açıyor ve zeka puanını düşürüyor. Bunun için çabuk buharlaşan tuzun içindeki iyotun yemek pişirilirken değil de piştikten sonra atılması öneriliyor. Dünyada hayatın iyotla başladığı düşünülmektedir. Dünyada 1,6 milyar insanın ise iyot eksikliği olan bölgelerde yaşadığı belirlenmiştir. Her yıl iyot eksikliğinden önemli ölçüde etkilenmiş 20 bin çocuğun dünyaya geldiği bilinmektedir. Günlük insan vücudunun ihtiyacı olan iyot gereksiniminin yüzde 90'ı gıdalardan, yüzde 10'u da sudan karşılanmaktadır. Erişkinler, günde en az 150 mikrogram iyot almalıdır. Yeni doğan ile 5 yaş arasındaki çocukların günlük 90 mikrogram, 6-12 yaş arasındakilerin 120 mikrogram, sonraki dönemde ise erişkinler gibi çocukların hayatları boyunca günlük 150 mikrogram iyot alması gerekmektedir. Ancak gebelik ve emzirme döneminde bebeğin gereksinimlerinin karşılanması için anne adayının günlük en az 250 mikrogram iyot alması önerilmelidir" dedi.

FOTOLU

DHA