Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 2023-2024 eğitim öğretim mezuniyet töreni başladı. Üniversite Filistin’deki olayları dikkat çekmek ve Filistinli mezun olamayan öğrenciler anısına çift diploma verildi.

Pamukkale Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezunlarını PAÜ Kapalı Spor Salonu’nda düzenlediği törenler ile kariyer hayatlarına uğurluyor. Kosova, Ankara ve Denizli il protokolünü bir araya getiren PAÜ Genel Mezuniyet Töreni ile başlayan mezuniyet törenleri dört gün boyunca sürecek. Mezuniyet Törenlerinin bu yılki mottosu ‘çift diploma’ olarak belirlendi. Filistin’deki olayları dikkat çekmek isteyen üniversite öğrencilere çift diploma verdi.

DOSTEK Koleji’nde mezuniyet heyecanı DOSTEK Koleji’nde mezuniyet heyecanı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, PAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aykut Önder Sarıçiftçi’nin şefliğinde Pamukkale Üniversitesi Çoksesli Korosu’nun sahnelediği müzik dinletisi ile devam etti. Müzik dinletisinin ardından tören; ‘Başarılarıyla Pamukkale Üniversitesi’ adlı video gösterimi ve protokol üyelerinin gerçekleştirdiği açılış konuşmaları ile sürdü.

Konuşmalardan ilkini mezun öğrenciler adına Tıp Fakültesi Birincisi Kevser Sayın gerçekleştirdi. Sayın: “Daha ilk günlerden ‘primum non nocere’ yani ‘öncelikle zarar verme’ cümlesiyle başlayan tıp eğitimimiz, ‘hastalık yoktur, hasta vardır’ denilerek devam etti. Beyaz önlük giyme törenindeki heyecanımız, hekim olmanın ciddiyetini hissettiğimiz bu günlere kadar artarak sürdü. Bu süreçte hekimliği öğrenmenin usta çırak ilişkisine dayalı olduğunu, hekim olmanın vicdani bir sorumluluk getirdiğini, hekimliğin bir sanat ve yaşayış biçimi olduğunu öğrendik. Bugün de emeklerimizin karşılığına kutsal hekimlik mesleğinin birer üyesi olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Simdi yepyeni bir başlangıç içinde sağlık ordusunun gönüllü bir neferi olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm yeni mezun arkadaşlarıma, mesleki hayatlarında başarılar ve kolaylıklar dilerim. Yolumuzu bilim ve vicdan aydınlatsın. Hepimizin yolu açık olsun, sağlıkla kalın” ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bu mezuniyet törenin mottosu çift diploma olarak öğrenci topluluklarımızla belirlendi. ‘Bir diploma kendim için alırken bir diploma da Filistin’de soykırımı, Ukrayna’da savaşı ve Doğu Türkistan’da kültürel zulmü yaşayan kardeşlerim arkadaşlarım için alıyorum’ diyerek dünyaya mesaj veren üniversitemizin, çok değerli öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Pamukkale Üniversitesi son yıllarda üniversiteler arasında parlayan bir yıldız olarak kendini göstermektedir. Hem ulusal planda hem de uluslararası planda birçok gelişmeye ve değişime giderek başarılar göstermektedir. Üniversitemiz YÖKAK tarafından kontrol edilmiş ve kalite belgesini almaya hak kazanmıştır. Bu kurumsal kalite belgesini ülkemizin 208 üniversitesi arasından 73’ü hak etmiştir. Biz de hak edenler arasında yer almaktayız. Amerika New York Üniversitesi ile olan çift diploma anlaşmasının yanı sıra Erasmus’la ilgili olarak 70 ülke 259 üniversite ile 1446 anlaşma yaptık. Son bir yıl içinde Erasmus ile eğitim için yurt dışına giden öğrenci sayısı 291 yurtdışından gelen öğrenci sayısı 117 iken giden personel sayımız 371 gelen personel 35 olup bu rakamların hızla artacağı aşikârdır. Diğer taraftan Teknokent Varşova ve Londra şubelerini açmamız üniversitemizin Ar-Ge çalışmalarını yurt dışında karşılık bulmasını sağlayacaktır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyle binlerce şehit kanıyla sulayarak siz gençlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması, dünyaya örnek ve liderlik yapması, en önemlisi dünya adaletinin sağlanması için kendi alanlarınızda çok ama çok çalışmalısınız. İmkânlarınızı zorlamalısınız. Çünkü sizlerin döneminde bizlerin yıllarca hayallerini süsleyen yine sizler gibi gençler İHA’ları, TOGG’ları, uçak motorlarını yaptılar. Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinin Teknofest yarışlarında neleri başardıklarını, birçok ödül aldıklarını tüm Türkiye biliyor. Evet, çok çalışın, sizleri bir umut olarak dünyanın beklediğini unutmayın. Mezuniyetiniz hayırlı, bahtlarınız açık olsun" dedi.

“Atatürk’ün izninden, Cumhuriyetin devrimlerinden ayrılmadığınız bir Türkiye’de geleceğe yön veren bir nesil olmanız dileğiyle.”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bir gün benim sözlerim bilimle çelişirse bilimi tercih edin’ demiştir. Bugün de bulunduğumuz çatı bilimin ve bilimi üretmek isteyenlerin gelecekteki güzel, ilim ve irfanla yoğurulmuş, aydınlık Türkiye’nin mimarlarının yetiştirildiği bu üniversitenin mezuniyet töreninde olmak bizim için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Bizler istiyoruz ki, çıkmış olduğunuz bu yolculuğun sonunda önce ilimden sonrada vicdan terazisinden ayrılmadan, ahlaklı birer birey olarak, ben değil biz diyebilen, gemisini kurtarıp kaptan olduğu değil yanındaki filikada dahi bulunanların derdiyle dertlenebilen bireyler olmanızı istiyoruz. Bizler istiyoruz ki, küçücük gemisiyle yolculuğa çıkıp, koskocaman yürekleriyle ben ne olurum, biz ne oluruz değil, gelecekte bu ülke toprağında yaşayacaklar, düşman postalları altında ezilmesin diye yola çıkan, küçücük Bandırma vapurunda koskocaman yürekleriyle aydınlık Türkiye’nin ve Cumhuriyetin kurulmasına öncülük edenler asla ben demeyenlerdir. Bundan sonraki hayatlarınızda ben değil biz diyebildiğiniz, yetimin hakkını yemenin; sadece onların cebindekini almak olarak değil, yapmanız gereken, almış olduğunuz eğitimin hakkını vermediğinizde yetimin hakkını yediğinizi bildiğiniz zaman olur. Bir yere gittiğinizde bir başkasını bekletiyorsanız yine o yetimin, o insanın hakkını yemiş olursunuz. Ve her şeyin ötesinde kendinizle birlikte başkalarının da beraber yaşadığınızı görmeniz dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Atatürk’ün izninden, Cumhuriyetin devrimlerinden ayrılmadığınız bir Türkiye’de geleceğe yön veren bir nesil olmanız dileğiyle. Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum hoşça kalın.”

Mezuniyet töreninin konuklarından olan Kosova Milletvekili Fidan Brina Jilta ise yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan hem bir veli olarak hem de bu sırada Türk toplumunu temsil eden bir milletvekili olarak bulunmaktan mutluluk duyduğumu ifade ediyorum. Sizlere Balkanlardan, Kosova’dan kucak dolusu selamlar getirdim. Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye sınırları dışında yaşayan Türklere sahip çıkarak ve orada yetişen gençlerimizi Türkiye üniversitelerinde okutarak bizleri ve gençlerimizi daima geleceğe hazırlayarak gençlerimiz, bizlere sahip çıkmaktadır. Bunun için ana ülkemizle gurur duyuyoruz. Biliyorsunuz bizler orada Osmanlı Döneminden beri varız ve var olmaya da devam edeceğiz. Buradan gençlerimizin mezuniyet törenini kutlarken gelecekte bu gençlerimizin de Türkiye dışında yaşayan Türk kardeşlerine de sahip çıkmalarını beklediğini hatırlatmak isterim. Hepinizi Kosova’da ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyorum. Gençlerimizin yollarını açık olmasını diliyor, bundan böylede eğitim hayatına devam edeceklerinde eğitim hayatına başarılar diliyorum. Allah hepsinin yolunu açık etsin. Teşekkür ediyorum.”

Kaynak: iha