Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki Cemal Dizmen yarım asrı aşkın süredir dededen miras kalan aile mesleği dondurmacılığı sürdürüyor. Dondurmacılığa Ulus Dağı’ndan getirilen karlarla dedesi tarafından yüz yılı aşkın bir süre önce başladığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya: "Balıkesir’de ’Kuyu-12’ operasyonuyla elebaşılığını Cemil Ay ve Ali Ay’ın yaptığı tefeci organize suç örgütü çökertildi. Elebaşlarının da içerisinde bulunduğu 43 şüpheli yakalandı. 27’si tutuklandı, 2’si hakkında adli kontrol kararı verildi. Diğerlerinin işlemleri devam ediyor. Suçtan elde edildiği tespit edilen piyasa değeri yaklaşık 1 milyar 200 milyon TL değerinde mal varlığına el konuldu" İçişleri Bakanı Yerlikaya: "Balıkesir’de ’Kuyu-12’ operasyonuyla elebaşılığını Cemil Ay ve Ali Ay’ın yaptığı tefeci organize suç örgütü çökertildi. Elebaşlarının da içerisinde bulunduğu 43 şüpheli yakalandı. 27’si tutuklandı, 2’si hakkında adli kontrol kararı verildi. Diğerlerinin işlemleri devam ediyor. Suçtan elde edildiği tespit edilen piyasa değeri yaklaşık 1 milyar 200 milyon TL değerinde mal varlığına el konuldu"

Butik dondurma dükkanının yanı sıra özel olarak tasarladığı 73 model dondurma arabası ile mahalle hayırlarını, düğünleri dolaşarak yaptığı dondurmaları dağıtıyor. Dondurmacı Cemal Dizmen, Sındırgı’nın 3. kuşak dondurmacısı olarak tam 60 senedir aile mesleğini sürdürüyor.

Dondurmacılığın Ulus Dağı’ndan getirilen karlarla dedesi tarafından yüz yılı aşkın bir süre öncesinde başladığını belirten Dizmen, "Ulus Dağı’ndan eşeklerle kar getirilip, çevirme, dövme dondurma yapılıyor. Tabi ben o zamanları çok hatırlamıyorum. Bu böyle dededen babaya, babadan da bize miras kaldı. Ben anamdan doğduğumdan beri bu işin içindeyim. Yani makinelerle başladık, ben karla yapılanı hayal meyal hatırlıyorum. Fıçıların, bakır kapların içerisinde olan bir dondurma. 40’lı yıllarda. O yıldan bu yana kadar dedemin, babamın mesleğini yürütüyoruz. Ben de bu mirası oğluma ve torunlarıma bırakmayı düşünüyorum" dedi.

Kaynak: iha