Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çorum’da Hattuşa, Boğazkale, Alacahöyük’te 5 ayrı noktanın Uluslararası Kültür Destinasyonu’na eklenmesi için çalışma yapılması talimatı verdi.

Kültür destinasyonu kapsamında yerli ve yabancı turistlerin ilgilini çekecek yönde yatırımlar yapılacağı, Çorum’un tanıtımı ve turizminin gelişmesine yönelik önemli çalışmaların hayata geçirileceği ifade edildi.

Bizi dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Çorum’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çorum Belediyesi’ni ziyaret etti. Çorum Belediyesi’nin kültür ve turizme yönelik çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, Kale, Kent Meydanı, Şehir Müzesi, Arasta ve Velipaşa Hanı’nda incelemelerde bulundu. Çalışmalardan dolayı Başkan Aşgın’a teşekkür eden Bakan Ersoy, Kale ve İkiz Konakların restorasyonuyla ilgili de destek müjdesi verdi.

Geçtiğimiz yıl Çorum Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında Kale bedenlerinin restorasyonu için 29 Milyon TL’lik proje bedelinin 10 milyon TL’lik kısmını karşılayacaktı. Bakan Ersoy, Başkan Aşgın’ın talebini geri çevirmeyerek, Kale restorasyonu proje bedelinin tamamının bakanlık tarafından karşılanacağını açıkladı.

Dilencinin banka hesabından 191 nin TL çıktı Dilencinin banka hesabından 191 nin TL çıktı

Bakan Ersoy, ayrıca Çorum Belediyesi’nin İkiz Konaklar’ın restorasyonu projesine de destek vereceklerini bildirdi. Ersoy, Çorum Belediyesi tarafından hazırlanacak olan İkiz Konaklar restorasyon projesinin 2025 yılı yatırım programına alacaklarını bildirdi.

Güney Kore’de açılacak olan sergiye de değinen Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Belediyesi, Gimhae Belediyesi ve Güney Kore Gimhae Ulusal Müzesi arasında imzalan protokol kapsamında 7 Ekim 2024 - 2 Şubat 2025 tarihleri arasında Gimhae Ulusal Müzesi’nde ve Seul’de Hitit Özel Sergisi’nin açılacak, Çorum’un tanıtıma önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, bakanlığında önemli katkılarıyla kültür ve turizm alanında yeni yatırımları Çorum’a kazandıracaklarını dile getirdi.

İncelemeler sırasında Bakan Ersoy’a Çorum Valisi Zülkif Dağlı da eşlik etti.

Kaynak: iha