1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bitkin Bulunan Ebabil Kuşu, Bakımı Yapılıp Doğayı Bırakıldı
Bitkin Bulunan Ebabil Kuşu, Bakımı Yapılıp Doğayı Bırakıldı

Bitkin Bulunan Ebabil Kuşu, Bakımı Yapılıp Doğayı Bırakıldı

MANİSA'da, bir okulun penceresi üzerinde bitkin halde hareketsiz yatarken öğrenciler tarafından bulunan ebabil kuşu, gerekli bakımının yapılmasının ardından...

A+A-

MANİSA'da, bir okulun penceresi üzerinde bitkin halde hareketsiz yatarken öğrenciler tarafından bulunan ebabil kuşu, gerekli bakımının yapılmasının ardından okul yönetimince doğal ortamına salındı.

Manisa'da geçen ay Alaşehir ilçesinde izine rastlanan ebabil kuşunun bir benzeri, Şehzadeler ilçesinde de görüldü. Gazi İlkokulu binasının penceresinde bir kuş gören öğrenciler, hareketsiz halde yatan hayvanı yakaladı. Öğrenciler, kuşu daha sonra okul yöneticilerine götürdü. Kuşun bilindik kuşlardan farklı bir tür olduğunun farkına varan okul yönetimi, herhangi bir yarasının olmadığını tespit etti. Kuşun cinsini araştıran idareciler, Kuran-ı Kerim'de de adı geçen ebabil olduğunu öğrendi. Beslenen ve su verilen ebabil kuşu, kendine gelmesiyle birlikte doğal ortamına tekrar salındı.

Konuya ilişkin bilgi veren Manisa Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Uğur Bayil, ebabil kuşlarının genelde Manisa'da yaşadığını fakat bugüne kadar Kırlangıç kuşları ile karıştırıldığından pek dikkat çekmediğini söyledi. Bayil, ebabil kuşlarının özellikle yaşamak için şehir merkezlerini tercih ettiğini belirterek, kuşlarının sadece besin ve üreme ihtiyacını karşılamak için yere indiğini, bu kuşlarının yaşamının tamamını uçarak geçirdiğini söyledi. Bayil, ebabil kuşlarını yerde görenlere kesinlikle zarar vermemeleri uyarısında bulundu.

FOTOĞRAFLI

Bitkin Bulunan Ebabil Kuşu, Bakımı Yapılıp Doğayı Bırakıldı

Bitkin Bulunan Ebabil Kuşu, Bakımı Yapılıp Doğayı Bırakıldı

DHA

Bu haber toplam 99 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

DİKKAT:Tüm yapılan yorumların yasal sorumluluğu yazan okurumuza aittir. Yorumların yazıldığı İp adresleri saklanmaktadır.