Ana SayfaSağlıkYeni Çağın Hastalığı Demans! Demansın Belirtileri Nelerdir?

Yeni Çağın Hastalığı Demans! Demansın Belirtileri Nelerdir?

Demans, halk arasında bunama olarak adlandırılır. Kısaca, zihinsel becerilerin kısıtlanması olarak tanımlanabilir. Alzehimerla kesinlikle birbirine karıştırılmamalıdır. Alzheimer hastalığının, demansın en büyük nedeni olduğu unutulmamalıdır. Bunun beraberinde çeşitli zihinsel rahatsızlıkların da demansa neden olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. 

  • Doğru sözcükleri bulmakta zorluk çekme.
  • Apati: Kayıtsızlık, moralsizlik ve güvensizlik.
  • Karışıklık, kişilerin yüzlerini ve isimlerini hatırlamakta zorlanma.
  • Hikayeleri ve olayları takip etme zorluğu.
  • Hafif kısa vadeli bellek değişiklikleri.
  • Ruh halindeki ani değişiklikler.

Alzheimer ve Demans Arasındaki İlişki

Bu iki hastalık sürekli olarak beraber kullanılsa da aralarında hiçbir şekilde anlamsal bir eşitlik aranmamalıdır. Demansın en sık görülen nedeni ise hastaların büyük bir bölümünün alzheimer hastalığıyla bir bağlantısı olduğu bilinmektedir. Bunun haricinde demansa neden olabilecek birçok hastalık sayılabilir.

Kesinlikle Yaşlılığın Sonucu Değildir!

Beyin motorlarında ve hafıza yetilerinde sürekli olarak etkisiz işlev yapan ve sürekliliği olan bir sağlık bozukluğudur. Demans yani bunama riski, kişinin ömrüyle doğru orantılı olarak artacak ya da azalacaktır. Bu da demek oluyor ki ömür uzadıkça, bunama riski de artmaktadır. Bilinen bir gerçektir ki yaşlı bireyler sık sık unutkanlıktan şikayetçidirler.

Hastalar Bunlara Dikkat Etmelidir!

Yüksek kolesterol değerlerine sahip olunması, aşırı kan basıncı, alkol ve sigara tüketimi gibi faal durumlar, bu hastalığın en büyük nedenlerindendir. Bu hastalığa karşı alınacak önlemleri ise, bol sebze ve meyve tüketiminin yanı sıra yağlı gıdalardan uzak durulmalı, egzersiz ve spor yapmak ihmal edilmemeli, zihni çalıştıracak pratikler yapılmalı (kitap okuma, bulmaca çözme vb.) ve tabii olarak sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. 

Belirtiler Şu Şekilde Ortaya Çıkmaktadır:

– Moral ve güven eksikliği,
– Yüz ve isimleri hatırlamakta güçlük çekme,
– Olay ve olay örgüsünü anlamakta ya da takip etmekte güçlük çekme,
– Kısa ve belli aralıklarla kelime unutkanlıkları,
– Ruh halindeki sürekli ve ani değişikler görülmesi,
– Cümle bozuklukları, (bir şeyi anlatırken cümlenin devamını unutma gibi)
– Panik olma ve bir şeyi neden yaptığını unutma,

Tedavi Edilebilir Mi?

Diğer birçok hastalıkta da olduğu gibi, erken teşhis hayat kurtarır. Vitamin eksikliği, hidrosefali, hipotiroidi ve depresyon gibi nedenlere bağlı gelişen hastalığın tedavisi olabilir. Birçok demansta kesin tedavi olmamasının yanı sıra çeşitli ilaç ve egzersizlerle ilerlemenin yavaşlatılması söz konusudur ve unutulmamalıdır ki bu hastalığın semptomlarına neden olan diğer bazı hastalıkların tedavisi mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img