Ana SayfaSağlıkVeganlık ve Pesketeryan Nedir? Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Veganlık ve Pesketeryan Nedir? Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan kelimesi, 1944 yılında Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiş. Veganizm, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünleri de reddeder.” Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi sebepler olsa da; en büyük neden, hayvanlara saygı…

PESKETERYAN NEDİR?

Pesketaryenlik, balık veya diğer su ürünlerinin bulunduğu fakat başka hayvanların etlerine yer vermeyen beslenme düzeni. Pesketaryen beslenmede lakto-ovo vejetaryenlerin tükettiği besinlerin çoğu bulunur ancak vejetaryenler et tüketmez. Merriam-Webster sözlüğü pescetarian sözcüğünün kökenini 1993 yılına kadar götürmektedir ve tanımını “beslenmesinde balık dışında başka ete yer vermeyen kişi” şeklinde yapmaktadır. Deniz mahsülleri tüketen ama başka et ürünü tüketmeyen insanlara denir. Balık yiyebilen vejeteryanlar (Pesketaryen) : Kırmızı et ve tavuk eti yenmez, ama süt, süt ürünleri, yumurta ve balık yenebilir.  

Vegan Diyeti Nedir?

Diyet dediğimizde aklımıza gelen ilk şey tabii ki kilo vermek oluyor. Kilo vermek için uğraşan insanların birçoğunun sıkıntısı ise besin değerlerine bakmadan az yemek yiyip, kilo vermeye çalışmalarıdır. Bu şekilde kilo vermek oldukça olağan bir durum fakat hiç sağlıklı değil. Bu yüzden diyet listelerinin bilinçli bir uzman tarafından hazırlanmış olmasına, bir insan için gerekli besin değerlerini içinde bulundurmasına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi taktirde yaptığınız diyet sizin kilonuzla beraber sağlığınızı da yok edecektir. Ayrıca yaptığınız diyetle beraber, o diyete uygun şekilde egzersizler yaparsanız kilo vermeniz daha da hızlanacaktır.

Vegan Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

-Tahıl ürünleri vegan beslenmeniz için olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Gün içinde bolca tahıl ürünleri tüketebilirsiniz.

-Çoğu diyet listelerinde olduğu gibi, vegan diyetlerinde de yüksek lifli yiyeceklerin yeri oldukça önemli. Sabah kahvaltınızda lifli yiyeceklere önem verebilirsiniz.

– Tuz ve şeker kullanımı bu diyette de tabii ki çok önemlidir. Tuz, yeterli miktarda alındığı taktirde vücut için yararlı durumdadır. Tuzu fazla alırsanız bu vücutta su tutmayı sağlar ve bu olay ise kilo vermeyi engeller. Şekeri ise meyvelerden alabilirsiniz.

-Protein almak kas gelişimine katkıda bulunduğu için size kilo bakımından etkisi olmayacak hatta zayıflama yönünden etkisi olacaktır. Bu yüzden bu besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz anca birden fazla besini beraber yememelisiniz.

– Sebzelerinizi genellikle haşlayarak veya buharda pişirerek tüketeceğiniz için baharatlar ile güzel tatlar katabilirsiniz. Doymuş yağ oranı yüksek ve Hayvansal yağlar olan margarin tarzı besinler, vegan beslenme düzenine ters olacağı için tüketememektesiniz. Bunun yerine zeytinyağını az şekilde kullanabilirsiniz.

Vegan Diyette Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kesinlikle B12 vitamin takviyesi almalısınız. B12 vitamini, sinir ve kas hücrelerini sağlıklı tutmakta ve DNA üretimine yüksek bir oranda destek vermektedir. B12 eksikliği olduğu taktirde, halsizlikten, sinirsel sorunlara bir sürü rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir. B12 sadece hayvansal gıdalarda bulunduğundan ötürü, vegan beslenmesinde doğal olarak alınması çok zordur. Bu yüzden, takviye olarak alabilirsiniz.

Sağlıklı Yağlar Nelerdir?

Vegan diyette de yağ tüketimi oldukça zordur bu yüzden elinizden geldiğince sağlıklı yağlar tüketmeye çalışmanızda yarar var. Beyin ve kalp sağlığına çok faydalı olduğu için Omega 3 kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img