Ana SayfaSağlıkÜrtiker Neden Olur?

Ürtiker Neden Olur?

Halk arasındaki adı ”kurdeşen” olarak bilinen bu hastalık, insan cildinin kabarması, kızarması ve kaşınmaya dayalı dökülme olarak tarif edilebilir. Bir çeşit cilt hastalığıdır. Bir çeşit dermatolojik muayene sonrası bu hastalığın tanısı konulabilmektedir. Yüz dahil, tüm vücutta görülebilmektedir. Bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. 

Belirtileri Nelerdir?

– Genital bölge dahil olmak üzere tüm vücutta kırmızı ya da ten renginde kabarcıklar çıkması
– Sürekli ve devam eden kaşınma isteği
– Göz kapaklarında ve dudak / dudak çevresinde şişme

Dökülen deriler 24 saat içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu hastalığın neden olduğu şikayetler, genelde hastaları geceleri rahatsız etmektedir. 

Hastalığın Tanısı İçin Hangi Polikliniğe Gidilmelidir?

Bu sağlık sorununun tanı ve tedavi için hastalar Dermatoloji Polikliniğine müracaat etmelidirler. Nedeni bilinen rahatsızlıklarda alınacak önlemler gelecek olan atakların önüne geçebilmektedir. İlk kez ya da aniden gelen kronik bir rahatsızlık söz konusu ise hastanın Dermatoloji Uzmanı ya da acil servislerden yararlanabilirler. 

Hastalığın Çeşitleri Nelerdir?

Akut ve kronik olarak iki çeşidi vardır.

– Akut Kurdeşen / Akut Ürtiker

Bu hastalığa yakalananların %75’i hastalığın 6 haftadan kısa sürdüğünü söylemiştir. Akut ürtiker hastalarının ise %25 ise hastalığın 6 haftadan uzun sürdüğünü söylemekte ve hastalığın kronik ürtiker boyutuna geçtiğini söylemektedir. Dünya nüfusunun ise yaklaşık olarak %25’i hayatında bir defa akut ürtiker atağı geçirdiği bilinmektedir. 

Nedenleri Nerelerdir?

En büyük nedeni yetişkinlerde kullanılan ilaçlar, çocuklarda ise üst solunum yolu enfeksiyonudur. 
Bilimsel olarak bütün ilaçlar bu hastalığa davetiye çıkartır ama çoğunlukla antibiyotikler, ağrı kesiciler ve radyokontrast ilaçlar ürtikere sebep olur.

Katkı maddeleri ve gıdaların da bu hastalığa ışık tuttuğu bilinmemelidir ve tüketilen gıdaların kalitesi hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Yiyecekler ile oluşan bu hastalık çocuklarda daha sık görülmesiyle beraber yaş ile birlikte görülme olasılığı azalmaktadır. Akut ürtikere neden olan gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz: Kuruyemiş, buğday, süt, yumurta ve benzeri.

– Kronik Kurdeşen / Kronik Ürtiker

6 haftadan uzun süren kurdeşen hastalığını tanımlamak için konulan bir isimdir. Hastalık genel olarak 1 ya da 5 yıl arasında devamlılık göstermektedir. 

Semptomatik DermografizmSert bir cisimle (kalem, tırnak ucu) çizildiğinde ödem ve kızarıklık oluşur.
Geç Basınç ürtikeriVücudun herhangi bir bölgesine basınç uygulandıktan yarım saat-12 saat sonra bulgular ortaya çıkar (Sıkı çorap boğumlarında, ağır sırt çantası vb taşındığında)
Kolinerjik ürtikerEgzersiz, sıcak su, baharatlı yiyecekler ve heyecanlandığımızda vücut ısısının artmasına bağlı ortaya çıkar
Soğuk kontakt ürtikerSoğuk havaya, suya ya da cisme dokunulduğunda görülebilir
Sıcak kontakt ürtikerSıcak cisimlere, suya ya da havaya maruz kalındığında görülür.
Egzesize bağlıEgzersiz sırasında ve sonrasında görülür
Aquajenik ürtikerHerhangi bir sıcaklıkta su ile temas edildiğinde (yüz-el yıkama) ortaya çıkar
Solar ürtikerBelirli dalga boyunda güneş ışığına maruz kalındığında ortaya çıkar
Vibratuvar ürtikerVibrasyon yapan makinalara temas edildiğinde (mikser kullanmak, bisiklete binmek vs)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img