Ana SayfaSağlıkTestosteronu Düşüren Yiyecekler

Testosteronu Düşüren Yiyecekler

Testosteron hormonu nedir?

Testosteron hormonu insan vücudunda üretilen androjen (cinsiyet) hormonlarından biridir. Erkeklik hormonu olarak anılmasına rağmen kadın vücudunda da düşük miktarlarda üretilir. Erkeklerde testislerde ve az miktarda da adrenal (böbrek üstü) bezde, kadınlarda yumurtalıkta salgılanır. Kimyasal yapısında steran halkası içerdiği için steroidler grubunda yer alır. Yirmili yaşlarda en yüksek seviyelerine ulaşan testosteron hormonu otuzlu yaşlarda düşüşe geçmeye başlar.

Testosteronun insan vücudundaki görevleri.

 Testosteron hormonu cinsiyet gelişimi ve yönetimi konularında başrol oynamasının yanında sağlık ve sosyal yapıda da etkili bir hormondur. Görevleri kırmızı kan hücresi üretimi, kas gelişimi, sperm üretimi, penis büyümesi ve boşalma, vücutta tüylenme ve sakal yapısı, agresif ve/veya hırslı karakter özelliği.

Testosteron Fazlalığı durumlarında;

 Sağlık açısından bu kadar önemli bir hormon olmasının yanı sıra doping maddesi olarak sıklıkla kullanılan testosteron türevleri doz olarak vücudun genetik üretim sınırları aşıldığında belirli problemler oluşturmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinin(androjenik alopesi) ana nedeni testosteron hormonun daha aktif ve güçlü metaboliti olan ”dihidrotestosteron” hormonunun genetik olarak yatkın saç köklerinin beslenmesine engel olmasıdır. Yani genetik olarak dökülmeye yatkın olan saç köklerine sahip bireylerde yüksek seviyelerde seyreden testosteron hormonu bu sorunu hızlandırmaktadır, prostat riskini artırmaktadır, kötü kolesterolü artırıp iyi kolesterolü düşürmekte ve damar sertliğine sebep olmaktadır, kadınlarda ise polikistik over sendromuna neden olmaktadır. 

Testosteron eksikliği durumlarında neler oluyor?

 Otuzlu yaşlarda düşmeye başlayan testosteron hormonu seviyelerine kötü beslenme, egzersiz eksikliği ve yoğun stres eklenince bu düşüş çok daha hızlı ve erken yaşlara çekilebiliyor. Bu hormonun eksikliğinde karşılaşılan sağlık sorunları cinsel problemler(isteksizlik, erektil disfonksiyon vb.) dolayısı ile sosyal sorunlar, metabolizma hızında düşüş ve hızlı yağlanma, obezite ve enerji seviyelerinde düşüş, kas kayıpları ve güçsüzleşme, kemik yoğunluğunda düşüş, diyabet, kalp ve damar sorunları. 

Testosteron düşüren yiyecekler nelerdir?

Belirli yiyecek ve içeceklerin testosteron seviyelerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bunlar;

Alkol ve sigara, şekerli yiyecekler 75 gram şeker tüketildiğinde testosteron seviyelerinde % 75 oranında bir düşüş yaşanmakta, soya ürünlerinin tüketimi de testosteron seviyelerinde düşüşe sebep olmaktadır, keten tohumu içeriğindeki lingan maddesi östrojen gibi etki gösterdiği için testosteron seviyelerinde düşüşe neden olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img