Ana SayfaSağlıkSma Hastalığı Nedir? Sma Belirtileri Nelerdir?

Sma Hastalığı Nedir? Sma Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak bu hastalığa baktığımızda uzun ismi Spinal Musküler Atrofi diye isimlendirebiliriz. Aslında diğer adıyla da omurilikte meydana gelen kas rahatsızlığı da diyebiliriz.

Sma Hastalık Nedir?

Vücudumuzda meydana gelen hareket etmemize yardımcı olan kaslarla ilgilidir. Vücutta birçok kas yapısı bulunur. Genellikle dış ülkeler de çokça görülen kaslarda yetersiz derecede zayıflık olmasıdır. İnsan hayatını önemli ölçüde etkilese de daha çok bebek ve çocuklar da görülen bu hastalık biçimi ölümle sonuçlanmaktadır. Genetik bir hastalıktır. İlk olarak beynimizdeki sinirler devreden çıkarak kullanılmamaya başlar. Kullanılmayan sinirler ise kas kaybına neden olur ve artık zayıflama başlar. Kaslar protein yapıdadır. Kaslar güçsüzleşmeye başladığı zaman protein üretimi gerçekleşmez. 

Hastalığı Anlamak İçin Gerekenler

Hastalıkta belirli yaş aralıklarına göre veya kişide kişiye farklılık gösterebilir. İlk olarak görülen aslında ellerde titreme olabilir. Genel olarak ise yine bel kısımlarında kaslara bağlı olarak eğrilik gözlemlenebilir. Kişiden kişiye göre değiştiğinden hemen doktorunuza gidip ve tedavi olmanız gerekir. Doktorunuz size gerekli sağlık kontrollerini yaptıktan sonra her şey açığa kavuşacaktır. Zaten en önemli belirtilerden biride kaslarda güçsüzlüktür. Sık sık yürüyemez hale gelirsiniz ve kramp şeklinde ağrılarınız olabilir. Herhangi bir durumda yani yolda yürürken veya yemek yerken artık zorlanmaya başlarsınız.

Protein üretimi azalmaya başladığından gerektiğinden az beslenmeye başlarsınız. Buda sizin zayıflamanıza sebep olur. Yine anne ve babalar bu hastalığı önceden beri taşıyıcı ise genetik olarak doğacak çocukların da bu hastalık yüksek bir ihtimalle görülecektir. Eğer sadece anne veya baba da var ise bebek taşıyıcı olabilir ve yaşamak için belki de bir şansı olabilir. Anne veya babaların çocuklarını sürekli kontrol ederek herhangi bir belirti göstermesi halinde doktora gösterilip gerekli tedavi yöntemi belirlenmelidir.

 • Motor gelişim eksikliğine yol açan zayıf kaslar ve güçsüzlük
 • Reflekslerde azalma
 • Ellerde titremeler
 • Baş kontrolünü sağlayamama
 • Beslenme güçlüğü
 • Cılız ses ve zayıf öksürük
 • Kramplar ve yürüme yeteneğinde kayıp
 • Yaşıtlarından geri kalma
 • Sık düşme
 • Oturma, ayakta durma ve yürümede zorluk
 • Dil seğirmesi

Hastalığı Tedavi Etmek İçin

Belirgin bir şekilde tedavi etme yöntemi yoktur. Bu hastalık için tedavi olmasa bile hasta için daha uzun yaşam ve kaliteli hayat için doktorlar çabalamaktadır. Hastanın evde veya hastane ortamında çok iyi bir bakımla bile uzun yaşama katkısı vardır. Sağlık her zaman çok önemlidir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img