Ana SayfaSağlıkŞeker Hastalığı Nedenleri Neleerdir?

Şeker Hastalığı Nedenleri Neleerdir?

Günümüz de tüm Dünya’da yaygın olarak bilinen bir diğer adı da Diyabet olan bir hastalık türüdür. Son zamanlar da tüm Dünya da birinci sırada rol oynamaktadır. Yunancadan gelen hastalık Diabetes Mellitus ”şekerli idrar” anlamına gelmektedir.
Hastalığın ortaya çıkış süresi insülin hormonu üretiminin yetersiz olması ya da hiç olmaması, vücuttaki dokuların insüline karşı duyarsız olmasından ortaya çıkmaktadır. 
Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun istatistiklerine göre 11 yetişkinden 1’i diyabet hastalığına yakalanmakta ve her 6 saniyede 1 birey bu hastalık sebebi ile hayatını kaybetmektedir.
Şeker Hastalığının Türleri
Şeker hastalığının nedenleri olarak genetik ve çevresel faktörlerin rol aldığı görülmektedir. 2 tip diyabet şekli vardır. TİP1 Diyabet ve TİP2 Diyabet olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. 
Tip1 Diyabet nedenleri arasında genetik faktörler rol oynamakta ve kan şekerinin düzenlenmemesinde görev alan insülin hormonuna zarar veren pankreas organına zarar veren virüslerde bu hastalığı tetikleyen etkenlerden biridir.
Tip2 Diyabet daha yaygın görülen hastalık türüdür. Bu türe sebep açan etmenler;
-Obezite,
-Genetik diyabet hastalığı, 
-Stres,
-Hareketsiz yaşam,
-İleri yaşlılık,
-Gebelik sırasında diyabet oluşumu,
-Doğum esnasında aşırı kilolu bebek doğumu,
Şeker Hastalığının Belirtileri
-Susama ve ağız kuruluğu,
-Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı,
-Sık acıkma,
-Kilo kaybı,
-Halsizlik ve yorgunluk,
-El, bacak ve ayakta karıncalanma ve yanma
-Bulanık görme,
-Deride kuruluk
-Ağızda koku oluşumu
-Yaraların normalden geç iyileşmesi
Şeker Hastalığının yol açtığı sağlık sorunları
-Kalp hastalığı,
-Böbrek hastalığı,
-İnme,
-Diş sağlığı,
-Görme problemleri,
-Ayak problemleri,
-Sinir hasarı
Diyabet hastalığının tedavi yöntemleri hastalık tipine göre değişkenlik göstermektedir. Tip1 diyabette insülin tedavisi ile birlikte tıbbi beslenmenin önemi büyük rol oynamaktadır. Besinlerin içerdiği karbonhidrat ile birlikte insülin oranının çok büyük etkileşimi vardır. Bu sebepten dolayı bir diyetisyen eşliğinde diyet programı ortaya çıkarılmaktadır. Tip2 diyabette ise önemli olan vücudun insüline olan duyarlılığını arttırmak bunu hormonu daha fazla salgılamak ve bunu anti diyabetik ilaçlar ile sağlamaktadır.
     
Diyabet hastalığında dikkat edilmesi gereken önerilere uyulmadığı takdirde, kan şekerinin yükselmesi, sinir harabiyeti, göz de hasar oluşumu ve böbreklerde hasar oluşumu ve iflası gibi ciddi sonuçlara sebebiyet vermektedir. Sağlık kuruluşları bu yönde bilgilendirme amaçlı çalışmalara devam etmektedir.
    
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img