Ana SayfaSağlıkSedef Hastalığı Nedir? Saraçoğlu Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Saraçoğlu Tedavisi

Günümüzde birçok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan bazıları cildimizde karşımıza çıkmaktadır. Cilt hastalıkları kategorisine giren yüzlerce hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları geçici veya tedavi edilebilir iken bazılarının henüz tedavisi bulunmamaktadır. Cilt hastalıkları bireyi sağlık açısından çok fazla etkileyebilir.

Cilt Hastalıkları Nasıl Oluşur?
Cilt hastalıklarına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Genellikle her hastalığın farklı belirtileri ve sebepleri vardır. Genel olarak bu sebeplerden bahsedecek olursak her hastalığı tetikleyen stres faktörü cilt hastalıklarında da oldukça etkili. Sivilceden sedef hastalığına kadar birçok hastalığın sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca günlük hayatımızda çok fazla yer verdiğimiz kozmetik ürün kullanımı da bizleri cilt hastalıklarına sevk edebiliyor. Doğru kozmetik ürünleri doğru miktarda kullanmak sağlığınız açısından kurtarıcınız olacaktır. Fazla terleme faktörü de cilt hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Cilt hastalıklarının hepsini tek tek sıralamak mümkün olmayacaktır fakat başlıca, en fazla görülen cilt hastalıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

-Akne: Akne özellikle ergen bireylerde meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Ciltte bulunan çok fazla yağ bu durumu tetikler. Düzenli beslenmek, cildi düzenli ve doğru şekilde temizlemek faydalı olacaktır. Gerektiği durumlarda doktor kontrolünde ilaç tedavisine de başvurulabilir.
-Egzama: Uzun dönemli bir cilt hastalığıdır. Ciltte kurumalar görünmektedir. Ayrıca kaşıntılara sebep olur. Genellikle insanın yüzünde, ayaklarında, ellerinde veya dizlerinin arkasında görülmektedir.
-Kurdeşen: Kurdeşen, ciltte oluşan kırmızılıklardır. İnsan vücudunun her yerinde ortaya çıkabilir. Genellikle alerji sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Kendiliğinden yok olma özelliği de bulunmaktadır fakat ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa doktorunuza başvurmalısınız.
-Uçuk: Günlük hayatta çok fazla karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ağız ve dudak çevresinde görülür. İçi dolu kabarcık halinde karşımıza çıkmaktadır. Stres ile ortaya çıkabileceği gibi ateşli hastalıklar sonucunda da meydana gelebilir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı kızarık bir derinin üzerinde beyaz veya gümüş rengi pullanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudun her yerinde çıkabileceği gibi genellikle diz, dirsek, saç derisi gibi bölgelerde sıklıkla görülmektedir. Çevrenizdeki kişilere bulaşma ihtimali bulunmamaktadır.

Sedef hastalığı hakkında bilinenler çok kısıtlı. Fakat sedef hastalığı cilt hücrelerinin normal şartlardan on kat daha fazla hücre üretmesine sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca bireyin genetiğinin önemli rol oynadığı söylenmektedir.

Sedef hastalığının çok fazla türü bulunmaktadır. Fakat genel olarak aynı belirtiler gösterilir. Öncelikle cildinizin herhangi bir bölgesinde kırmızılaşma yaşanır. Bu kırmızı bölge üzerinde sedef rengi kabuklanmalar ve pullanmalar görülür. Sedef hastalığının bulunduğu bölgede çok fazla kaşıntı yaşanır. Zaman zaman sedef hastalığının görüldüğü bölgede yanmaların da olduğunu söylenir.

Sedef Hastalığına Sebep Olan Faktörler

Sedef hastalığının tam olarak sebebi bilinmemektedir. Ama bu hastalığı tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Stres tabi ki bu faktörlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra alkol veya sigara gibi zararlı madde kullanımı sedef hastalığı riskini arttırmaktadır. D vitamini eksikliği de sedef hastalığının oluşması için sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra belirli bazı ilaçların kullanımı sedef hastalığı riskini arttırmaktadır.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img