Ana SayfaSağlıkSarılık Hastalığı Nedenleri

Sarılık Hastalığı Nedenleri

Sarılık, halk arasında Hepatit B olarak bilinen bir hastalıktır. Esasında kan hücrelerinin kırmızı olmasını sağlayan Hemoglobin’dir. Kan hücrelerinin yani Alyuvarların bu kırmızı yapıları ile insan vücudunda kalma süreleri 120 gündür. Her 120 günde bir Alyuvarlar yıkılır ve ardından tekrar yenilir. Yenilenme sürecinde yıkımı gerçekleşen Alyuvarlar, Bilirubin’e dönüşür. Bilirubin ise sarı renklidir. Alyuvarların yenilenme sürecinde Bilirubin maddesinin vücuttan atılmasını sağlayan karaciğerdir. Karaciğerin belirli sebepler dolayısı ile Bilirubin maddesini vücut içinden atamamasının söz konusu olması halinde; madde kan dolaşımına katılmaya başlar. Ve nihayetinde göz akının ve cilt mukozalarının sarı bir renk almasına sebep olur. 
Sarılığa Sebep Olan Etkenler 
Sarılık, Hepatit B virüsü sebebi ile oluşur. Ancak bu virüsün vücuda girişi farklı biyolojik olaylara dayanır. Bu dayanım ise; sarılığın birden fazla çeşide sahip olduğu gerçeğini doğurur. Halk arasında sıklıkla anılan sarılık sebebi; cinsel yol ile olandır. 
Hepatosellüler Sarılık  
Sağlık kontrollerinde öğrenilen, halk arasında pekte bilinmeyen ve sarılığın ortaya çıkmasına sebep olan bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki; Hepatosellüler adı verilen sarılık türüdür. Bu türde sarılığın oluşması; Karaciğerde meydana gelen bir hasardan kaynaklıdır. Bazı enfeksiyonel Karaciğer hasarlanmaları sebebi ile Karaciğer işlem performansında düşüşler söz konusu olur. Performans düşüşü yaşayan Karaciğerin vücutta oluşan Bilirubini vücuttan gerektiği gibi atamaması da Bilirubin birikimine yol açar. Bu sarılık türünde Karaciğerin performans düşüşü yaşamasına sebep olan dış etken genel itibari ile aşırı alkol tüketimi olarak ifade edilmektedir. 
Hemolitik Sarılık  
Hemolitik sarılık, sıtma hastalığı geçirmekte olan kimselerde sıklıkla rastlanan türdür. Burada söz konusu Alyuvarların hızla parçalanması ve vücuda beklenenden çok daha yüksek sayıda Bilirubin girişinin olduğu görülür. Karaciğer beklenenden çok daha yüksek sayıda Bilirubin maddesi ile karşı karşıya kaldığı için işlevi yetersiz kalır ve Bilirubin böylece vücutta yer edinir. 
Tıkanma Sarılığı 
Tıkanma sarılığı safra kanalları arasında oluşan tıkanma neticesinde ortaya çıkan bir sarılık türüdür. Oluşum nedeni; Karaciğer, safra kesesi ve bağırsağın yer aldığı kanalda ortaya çıkan tıkanmaya dayalıdır. Oluşan tıkanıklık Karaciğerin, diğer sarılık türlerinde olduğu gibi, Bilirubin maddesini gerektiği gibi dışarı atamamasına neden olmaktadır. 
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img