Romatizma Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

  Romatizma Tanımı

  Romatizma genel olarak her yaşta görülebilen ve savunma sistemlerinde farklı bozukluklara yol açan bir hastalıktır. Çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülür; fakat bu aslında doğru bir düşünce değildir. Romatizmal hastalıklar genel olarak kronik yani süreklilik gösteren hastalıklardır ve sağlık açısından oldukça önemlidir.

  Bir kişiye romatizmal hastalık teşhisi konulduğunda bu kişi bu hastalıkla yaşamayı öğrenmelidir. Romatizma sürekli ve düzenli olarak doktor takibini ve ilaç kullanımını gerektirir.

  Romatizma Çeşitleri

  Romatizma temel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma olmak üzere iki çeşittir. İltihaplı romatizma; mikroplardan dolayı olan, bağışıklık sistemindeki bozulma, ürik asit gibi maddelerin meydana getirdiği hasar sonucunda oluşur. Genellikle çok sancılıdır ve tüm organlarda kendini gösterebilir. İltihaplı romatizma yaşlılarda görülen bir hastalık değildir. Bebeklerde de görülebilir. İltihaplı romatizmanın belirtileri şunlardır:


  -Ellerde ve ayaklarda oluşan şişme
  -His kaybı olması
  -İştahsızlık
  -Şişkinlik hissi
  -Deri altında oluşan şişlikler
  -Uykuda düzensizlik

  İltihaplı olmayan romatizma eklemlerde aşınma  ile görülüp kemik çıkıntısına neden olabilir. Özellikle kaza ve düşme sonucu ortaya çıkar.

  Romatizma ağrısı romatizma hastalığına sahip kişilerin en çok yakındıkları durumdur. Romatizma tedavisinde kortizon, çok sık kullanılan ve kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır.

  Romatizma hastalıklarına egzersiz de çok iyi gelmektedir. Romatizması olan kadınların hamile kalmasında bir engel olmaması romatizmanın tipine göre değişir. Bazı romatizmal hastalıklar gebelik döneminde  artış gösterirken bazıları da tamamen sessizleşir. Romatizmada bulaşma gibi bir durum yoktur. Romatizma tek bir hastalık değildir. İçinde birçok hastalığı bulunduran genel bir hastalıktır.

  Doğduktan sonra karşımıza çıkan şartlar bu hastalığın doğrudan nedeni olabileceği gibi genetik etkenler de romatizmaya neden olabilir. Bunun yanında cinsiyet, kaza sonrasında oluşan zedelenmeler, iklim ya da kullanılan bazı ilaçlar da romatizmaya etki eden diğer etkenlerdir. Beslenme, geçirilen mikrobik hastalıklar, stres, alkol, sigara da romatizmal hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

  Romatizmanın meydana getirdiği durumlar kaslarda ve eklemlerde iltihaplanmanın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca kıkırdak ve kemik hasarına da neden olabilir. Romatizma belirtileri kimi zaman günlük faaliyetleri yapmayı zorlaştırabilir. Birçok romatizma hastası romatizma belirtileri ile el becerisi ve hareket açıklığının azaldığını fark eder. Romatizma durumlarındaki hastalık göstergeleri havada meydana gelen değişikliklere bağlı olarak özellikle de yüksek nem dönemlerinde kötüleşebilir.

  Genel olarak yüzün üzerinde romatizmal hastalık türü vardır. Fakat hepsinin de ortak noktası; kasları,  kemikleri, eklemleri ve bağları içeren kas iskelet sistemini etkilemesidir.

  Bazı romatizmal hastalıklar organları etkileyebilir. Birçok hasta, aynı anda birkaç romatizmal hastalığa yakalanabilir. Romatizmal bir hastalığın erken belirtileri halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve nadiren de olsa ateşin olmasıdır. Romatizmal hastalığı olan bireyler hem hastalığa hem de kullandıkları bağışıklık baskılayan ilaçlardan dolayı enfeksiyonlara daha yatkındırlar. Bundan dolayı koruyucu aşıların zamanında ve uygun şekilde yapılması bu hastalar için de oldukça önemlidir.