Ana SayfaYaşamPasaport Nasıl Alınır? Pasaport İçin Neler Gerekiyor?

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport İçin Neler Gerekiyor?

Pasaport Almak İçin Neler Gerekiyor

Pasaport Nasıl Alınır ve Pasaport İçin Neler Gerekir ve Pasaport Nereden Alınır sorularınızın cevabı haberimizde


 
Pasaport ile ilgili işlemler 2 Nisan 2018 öncesi Emniyet Genel Müdürlükleri’nden yapılıyordu. Bu tarihten itibaren pasaport işlemleriyle ilgili yetkili kurum Nüfus Genel Müdürlüğü’ne bağlı Nüfus Müdürlükleri oldu. Yani artık pasaport işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne değil, Nüfus Müdürlükleri’ne gitmeniz gerekiyor. Hâlihazırda pasaportunuz yok; ilk kez pasaport çıkartacaksanız, var olan pasaportunuzun süresini uzatacaksanız ya da pasaportla ilgili yapılacak diğer işlemleriniz varsa Nüfus Müdürlükleri’ne başvurmanız gerekiyor. Bir önemli bilgi de şu: Başvurular şahsen yapılmaktadır. Yani bizzat kendiniz gidip müracaat edeceksiniz. ‘Kendim gitmeden bir yakınımı göndersem işlemlerimi yaptırabilir miyim?’ diye soranlar, cevap ‘Hayır.’. Kişinin kendi olmadan ya da vekâlet ile başvurular kabul edilmiyor.

‘‘Pasaport başvurusu nasıl yapılır?’ öğrenmek isteyenler, öncelikle ilgili Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almalısınız. Bunun için https://randevu.nvi.gov.tr/ internet adresini kullanabilirsiniz. Randevunuzun gün ve saatini bir yere not edin ki randevunuzu kaçırıp, işinizi ertelemeyin.

Bordo Pasaport Nedir?


 
Öncelikle bordo pasaport alacaklar için istenilen belgeler konusunda kısaca bilgilendirelim. Bordo pasaport (umuma mahsus pasaport) alacaklar için gerekli belgeler: kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi), pasaport harç makbuzu ve pasaport cüzdan bedeli makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf, harçsız pasaport alacaklar için öğrenci belgesi.

Gri Pasaport Nedir?


 
Gri pasaport İstanbul’da yalnızca İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü’nce, diğer illerde ise sadece belli merkezler tarafından verilmektedir. Gri pasaport (hizmet damgalı pasaport) alacaklar için gerekli belgeler: kimlik belgesi (nüfuz cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport defter ücretinin ödendiğini gösteren dekont, görev onayı ve talep formu, öğrenci çocuklar için öğrenci belgesi, reşit olmayan veya kısıtlılar için muvafakatname, varsa eski pasaport ve engeli olan çocuklar için sağlık raporu.
 


Yeşil Pasaport nedir?


 
Yeşil pasaport (hususi damgalı pasaport) da gri pasaport gibi İstanbul’da yalnızca İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü’nce, diğer illerde ise sadece belli merkezler tarafından verilmektedir. Yeşil pasaport alacaklar için istenilen belgeler: 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport defter ücretinin ödendiğini gösteren dekont, hususi damgalı pasaport talep formu (Emeklilik, çekilme gibi nedenlerle pasaport başvurusunda bulunan hak sahiplerinden bir kez olmak kaydıyla talep formu yerine ait olduğu kurumca düzenlenmiş unvan ve kadro derecesini gösteren resmi belge istenir. ) , öğrenci çocuklar için öğrenci belgesi, reşit olmayan veya kısıtlılar için muvafakatname, varsa eski pasaport ve engeli olan çocuklar için sağlık raporu.
 
 
 
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img