Ana SayfaSağlıkOtofaji Diyeti Nasıl Yapılır

Otofaji Diyeti Nasıl Yapılır

Otofaji diyeti nedir?
Otofaji diyeti, Tokyolu bilim adamı Yoshinoru Ohsumi’ye tıp alanında Nobel ödülü kazandıran oldukça önemli bir çalışmadır. Otofaji kelimesinin sözlükteki ilk anlamı ”kendi kendini yeme”dir. Kelimenin anlamından da kolayca anlaşılacağı üzere bu diyetin temel amacı vücudun kendi kendini sindirerek yenilemesi, yani bir nevi vücuttaki çöplerin atılmasıdır.
Otofaji diyetinde vücudun eskimiş, işe yaramaz ve zararlı hücreleri sindirebilmesi için öncesinde vücudun strese sokulması gerekir. Tıpkı uzun ve ağır spor antrenmanlarında olduğu gibi vücudu fazlasıyla zorlar ve strese sokar, bu sayede vücuttaki gereksiz hücrelerin vücuttan atılması sağlanır ve bu sayede vücutta yeni hücre oluşumu da gözlemlenir.
Nasıl uygulanır?
Diyet denince çoğu kişinin aklına meyve ve sebze sularıyla hazırlanan detoks içecekleri, kalıplaşmış diyet listeleri ya da az az ve sık sık yeme metodu gelir. İnsanlar bu diyetleri yaparak vücutlarını arındırdıklarını ve fazla kilolardan kolayca kurtulabileceklerini düşünürler. Bu genel düşüncelerin tam aksine otofaji diyetinde 72 saat boyunca düşük sodyumlu su haricinde  hiçbir yiyecek ya da içecek tüketilmez. Bu diyet süresince, diyeti uygulayanların egzersizlerinin hafif yoga ve esneme hareketleriyle sınırlı kalması önerilir.
Faydaları nelerdir?
Otofaji diyetinin en temel ve gözle görülebilen faydası hızlı kilo kaybıdır. Bu kilo kaybı sayesinde diyeti uygulayan kişinin kendine olan özgüveninde de hızlı bir artış gözlemlenir. Ayrıca ölü hücrelerden kurtulan vücut büyük bir rahatlama yaşar ve arındığı için daha iyi ve hızlı çalışır bu da metabolizma hızının artmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra bu diyet sonucunda beyin yapıları ve bilişsel fonksiyonlarda da gelişme gözlenir. Bu sayede Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejenif hastalıklara yakalanma riskinin de azaldığı bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Otofaji diyeti hakkında bilim adamlarının çalışmaları kemirgenler üzerinde yapılan deneyler ile günümüzde hala devam etmektedir.
Zayıflama amaçlanan tüm diyetlerde uygulanmadan önce yapılması gerektiği gibi otofaji diyetine başlamadan önce de doktorunuza danışmak en önemli husustur. Bu diyet vücudu özellikle zorlamayı ve strese sokmayı hedefleyerek zayıflamayı sağladığı için bünyeden bünyeye etkileri farklılık gösterebilir.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img