Ana SayfaSağlıkÖstrojeni Düşüren Besinler Neler?

Östrojeni Düşüren Besinler Neler?

Östrojen nedir?

İlk önce östrojen hormonu nedir, onu öğrenmeliyiz. Östrojen vücutta ergenliğin kontrol edilmesinden kemik sağlına kadar birçok görevi olan kadın cinsiyet hormonudur. Östrojenin normal sınırların altında veya üstünde olması belirli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Erkek vücudunda da az miktarlarda salgılanıyor olmasına rağmen asıl büyük rollerini kadın vücudunda sergiler. Yumurtalıklarda çok miktarda, böbrek üstü bezlerde ve yağ hücrelerinde az miktarlarda üretilen östrojen hormonu kana verilir kan akışında hücrelere doğru hareket eder. Ergenlik, menstrual döngü, hamilelik, kemik sağlığı ve normal kolesterol seviyeleri ile yakından ilgilidir. Östrojen aynı zamanda beyin, cilt yapısı ve kalp sağlığı üzerinde de etkilidir.Östrojen sevileri nasıl değişmektedir?

Östrojen seviyeleri menstrual döngünün neresinde olunduğuna ve yaş faktörüne göre değişiklik göstermektedir. Menstrual döngünün tam ortasında östrojen seviyeleri en yüksek seviyeye ulaşır ve döngü sırasında da en düşük seviyede olacaktır.

Menopoz ile bu seviyeler tamamen düşecektir. Normal kabul edilen sınırların üzerinde ki östrojen seviyeleri hem kadınları hem de erkekleri sağlık açısından tehdit etmektedir.

Östrojenin yüksek olmasının zararları nelerdir?

 Kadınlarda; kalça ve bel bölgesinde yağlanma, menstrual döngüde bozukluklar, ödem, ellerde ve ayaklarda soğukluk, yorgunluk, saç dökülmesi, baş ağrısı, depresyon, anksiyete, hafıza problemleri, uyku bozuklukları şeklinde olabilir.

Erkeklerde ise; erektil disfonksiyon ( sertleşme sorunları), jinekomasti (memelerde büyüme), kısırlık ve yine depresyon şeklindedir. Ayrıca tiroid hastalıkları, pıhtı atma, kalp krizi, inme, meme kanseri, yumurtalık kanseri gibi hastalıklarda yüksek östrojen seviyeleri olan bireyler risk grubuna girmektedir.

Yüksek östrojen seviyesi nedenleri nelerdir?

 Östrojen etkileşimde olduğu testosteron, progesteron gibi diğer hormonlarda oluşan dengesizlikler östrojen seviyelerini etkileyebilmektedir.  Ayrıca menopoz döneminde menopozun etkilerini azaltmak için kullanılan bazı ilaçlar, bazı antibiyotikler, bazı bitkisel ürünler, doğum kontrol hapları östrojen seviyelerinde dengesizlikler oluşturabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kadin.webp

EN ÇOK ÖSTROJEN İÇEREN BESİNLER NELER?

Östrojen İçeren Besinler

 • Tofu.
 • Hurma.
 • Maydanoz.
 • Civanperçemi.
 • Susam.
 • Brokoli.
 • Keten tohumu.
 • Kuru üzüm.

Östrojen seviyelerini düşüren besinler nelerdir?

Araştırmalar gösteriyor ki yüksek oranda beta karoten ve karetonoid maddesi içeren kırmızı – turuncu sebze ve meyveler östrojen reseptörlerinin büyümesine engel olup östrojenin hücre içine girmesine engel olabilir. Havuç, tatlı patates, tatlı kabak, mango gibi besinler yüksek oranda beta karoten içermektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kadin2.jpg

ÖSTROJENİ AZALTAN YİYECEKLER

 • Közlenmiş sebzeler
 • Mantar
 • Zerdeçal
 • Mango
 • Tatlı Patates

Yüksek seviyelerdeki beta karoten miktarları meme kanseri riskini %50 oranında düşürüyor. Soya fasulyesi içeriğindeki ”fitoöstrojen” maddesi sebze östrojeni olarak bilinen ancak insan vücudunda düşük işlev gösteren bir proteindir. Östrojen reseptörlerine bağlanarak normal östrojenin bağlanmasına engel olur ve yüksek seviyelerdeki östrojenin zararlarını azaltabilir.

Ayrıca yapılan araştırmalarda lahana turşusu da dahil olmak üzere haftada en az 2-3 kere çiğ veya hafif pişmiş lahana yiyen kadınlarda meme kanseri riskinde önemli oranda bir düşüş gözlenmiş.

Sonuç olarak beta karotenden zengin besin grupları, soya ürünleri ve lahana östrojen seviyelerinin düşürülmesi veya dengelenmesinde etkilidir. Ancak tabi ki sağlıklı bir hayat düzenli beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma ve düzenli egzersiz ile başlar.PROGESTERON HORMONU NASIL ARTIRILIR?Progesteron hormonu kadınlarda ön hipofizden salgılanan lutein oluşturan hormonun (LH) denetimi altında yumurtalıklar tarafından salgılanan hamilelik ve embriyogenez de önemli etkisi olan cinsiyet ve steroit hormonudur. Yani progesteron hormonu her ay kadını hamilelik için hazırlayan bir kadın hormonudur.

Her ayın ikinci yarısından sonra progesteron miktarı, bir kaç gün içerisinde yükselir ve rütin tane kanaması ile birlikte düşer. Kullanılmakta olan doğum kontrol hapları pregesteron bileşik formlarıdır. Progesteronu yumurtalıklar salgılar.

Lutein ön hipofizden salgılanır ve yapıcı hormonun denetimi ile birlikte üretilir. Döl yatağı kasılmaları zorlaştırır. Bu sayede bu salgının artmasını sağlar. Düşük tehlikesinin olduğu durumlarda progesteronun miktarını arttırmak için progesteron ilaç takviyesi doktor tarafından verilebilir.PROGESTERON HORMONU NASIL ARTAR?Progesteron hormonunun salınımına arttıran bir çok hap vardır. Kısa sürede etkisini göstermektedir. Yine de bu progesteron eksikliğini haplar yerine doğal yollardan sağlarsak daha faydalı olacaktır. Pregesteron seviyesini arttıran meyvelerin başında avakado gelmektedir. Ayrıca dereotu da içerdiği antioksidanlar itibariyle çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılır. Dereotu progesteron salınımını da arttırır. Domates ve ıspanak da progesteron seviyesini arttırmada faydalıdır. İçeğindeki B6 vitamini progerteron seviyesini arttırır. Kekik, zerdeçal ve keklik otu da progesteron salınımını arttırır.

PROGESTERON SEVİYESİ NEDEN AZALIR?Progesteron hormonu hamilelik döneminde aşırı yükselir ve kadın rahminin kalınlaşmasına etkili olur. Hamilelik haricindeki zamanlarda bu hormon düşüktür. Kadınların menapoz dönemlerinde hormonlarda oldukça değişiklikler görülür. Bazı hormonlar yükselirken bazı hormonlar da düşer. Progesteron hormonu da düşüş gösteren hormonlar arasındadır.

Dış gebelik de yumurtaların rahim dışına tutunması ile oluşmaktadır. Dış gebelik durumunda da progesteron hormonu düşüklüğü oluşur. Fallop tüpü üzerinde oluşan iltihaplar da progerteron hormonunda düşüklüğe neden olur.


 Görünürlük

Yayımla

URLBlogun en üstüne sabitle

Özet yazın (isteğe bağlı)

Elle yazılan özetler hakkında daha fazlasını öğrenin(yeni sekmede açılır)

 • Yazı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img