Ana SayfaYaşamÖlünce Ağaç Olmak! Capsula Mundi Nedir?

Ölünce Ağaç Olmak! Capsula Mundi Nedir?

Ölümü düşünmek herkes için zor ama bazı kişiler sadece ölümü değil ölümden sonrasını düşünüp dizayn ediyor.

Sıradan bi defin işlemini istemeyen beyinler yeni ve doğa dostu çözümler üretiyor. Ölmüş insan vücudunun yaşama süreklilik sağlaması için diğer gömülme yöntemlerinden daha farklı olarak tasarlanmış bu fikirin yaratıcıları italyan Anna Citeli ve Raoul Bretzel isimli bir çift.

İŞTE AĞACIN KÖKÜ OLMA FIRSATI – CAPSULA MUNDI

Temel olarak kapsüla mundinin çalışma prensibi çok basit.

Biyolojik olarak parçalanabilen malzemeden yapılmış, terk edilmiş sevdiklerimizin mezar için yerleştirildiği, yumurta şeklinde bir kapsül, eski ve mükemmel bir form.

Küller, küçük yumurta şeklindeki biyo ütülerinde tutulurken, vücutlar daha büyük kapsüller içinde fetal bir pozisyonda bırakılacaktır. Daha sonra Kapsula dünyaya bir tohum olarak gömülecektir.

Hayatta ölenler tarafından seçilen bir ağaç üzerine dikilecek ve ayrılmak için bir anıt ve gezegenimizin gelecek nesili ve geleceği için bir miras olarak hizmet edecektir.

Aile ve arkadaşlar büyüdükçe ağaca bakmaya devam edecektir. Mezarlıklar yeni bir görünüm kazanacak ve bugün gördüğümüz soğuk gri manzara yerine canlı ormanlık alanlara dönüşecekler.

2003 yılında beri tanıtılan proje çıktığı ülke olan İtalya’da bile gerekli yasal izinleri henüz alamadı. Ülkemizde mezarların başına ekilen ağaçlar içinde ölü bedenlerimiz tıpkı Capsula Mundi gibi gübre görevi görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img