Nikotin, beyinde bağımlılık yaratan bir madde olarak bilinirken, sigarayı bırakma sürecinde kullanılan nikotin bandının doğru yerde kullanılması önem arz ediyor. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez'e göre, kalp damar hastalığı olan biri nikotin bandını sol göğsüne yapıştırırsa kalp krizi riski doğabiliyor.

Zona tekrarlar mı? Zona tekrarlar mı?

Gülmez, nikotin bağımlılığını yenmek isteyenlere yönelik uygulanan tedaviler arasında nikotin bantları, nazal spreyler, ağız spreyleri, pastil ve nikotin sakızının olduğunu belirtiyor. Ancak yanlış kullanımın bazı hastalıkları tetikleyebileceğini vurguluyor. Özellikle nikotin bandının kalp üzerine yapıştırılmasının, kalp damarlarında daralmaya neden olarak kalp krizi riskini artırabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Gülmez, nikotin tedavisi sürecinde sağ omuz, sol omuz ve kalça gibi tüysüz bölgelere yerleştirilen bantların yer değiştirmesiyle kullanılabileceğini ifade ediyor. Ayrıca nikotin sakızı çiğneyenlerde ağız mukozasında tahriş ve dilde yara oluşabileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle nikotin tedavisinin, bağımlılığı azaltmak amacıyla uzman kontrolünde ve doğru şekilde uygulanması gerektiğini vurguluyor.