Ana SayfaYaşam2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

İki Rekat Namazı Kılmadan Önce

 
            Namaz kılınmadan önce abdest almayı bilmemiz gerekiyor. Abdest almayı biliyorsak namazımızı kılabiliriz. Namazı eğer camide kılınmayacaksa namaz kılınacak yerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kıblenin yönünün bilinmesi gerekmektedir. Temiz kıyafetle namaz kılınmalıdır. Namaz kılarken sağa sola bakılmaması gerekir. İki rekat namaz kılarken önce bunları kesinlikle yerine getirmemiz gerekir.

İki Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Erkekler İçin

            Kıbleye doğru ayakta durarak niyet edilir. ‘’Niyet ettim Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya.’’ Ardından tekbir getirilir. ‘’Allahu Ekber’’ Baş parlakları kulak memesine, avuçları kıbleye bakacak şekilde yapılır ve tekbir getirilir. Ardından eller bağlanır. Sonra sübhaneke’yi okuruz. Ardından Euzü besmele çekerek Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra namaz suresi okunur. Namaz suresi bittikten sonra ‘’Allahu Ekber’’ diyerek rükuya gideriz. Ardından ‘’Semi Allahu li-men hamideh’’ diyerek doğruluruz. Daha sonra ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz. ‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturur ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz. Secdedeyken ‘’Allahu Ekber’’ diyerek ayağa kalkarız ve ellerimizi bağlarız.
 
            Ağaya kalktığımız anda ikici rekata başlamış oluruz. Ardından besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra namaz dualarından biri okunur ve ‘’Allahu Ekber’’ diyerek rükuya  gidilir. Ardından ‘’Semi Allahu li-men hamideh’’ diyerek doğruluruz. Daha sonra ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz.‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturur ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz. Secdede üç kere tekrar ‘’Sübhane rabbiyel-a ‘la’’ deriz. Secdedeyken ‘’Allahu Ekber’’ diyerek otururuz. Tahiyyatta okunacak dualar onunur. Dualar; Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve rabbene.  Duaları bitirdikten sonra ‘’ Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah’’ diyerek başımızı önce sağ tarafa çeviririz. Tekrar   ’ Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah’’ diyerek sola tarafa çevirip çeviririz.
 
İki Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Kadınlar İçin

            Kıbleye doğru ayakta durarak niyet edilir. ‘’Niyet ettim Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya.’’ Ardından tekbir getirilir. ‘’Allahu Ekber’’ Tekbir getirilirken elleri göğüs hizasına, el avuçları kıbleye bakacak şekilde tekbir almalıdır. Ardından eller bağlanır. Sonra sübhaneke’yi okuruz. Ardından Euzü besmele çekerek Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra namaz suresi okunur. Namaz suresi bittikten sonra ‘’Allahu Ekber’’ diyerek rükuya gideriz. Ardından ‘’Semi Allahu li-men hamideh’’ diyerek doğruluruz. Ardından ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz. ‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturur ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz. Secdedeyken ‘’Allahu Ekber’’ diyerek ayağa kalkarız ve ellerimizi bağlarız. Ağaya kalktığımız anda ikici rekata başlamış oluruz.

            Ardından besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra namaz dualarından biri okunur ve ‘’Allahu Ekber’’ diyerek rükuya  gidilir. Ardından ‘’Semi Allahu li-men hamideh’’ diyerek doğruluruz. Daha sonra ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz.‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturur ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gideriz. Secdede üç kere tekrar ‘’Sübhane rabbiyel-a ‘la’’ deriz. Secdedeyken ‘’Allahu Ekber’’ diyerek otururuz. Tahiyyatta okunacak dualar onunur. Dualar; Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve rabbene.  Duaları bitirdikten sonra ‘’ Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah’’ söyleyerek  başımızı önce sağ tarafa çeviririz. Tekrar   ’ Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah’’ söyleyerek sola tarafa çevirip çeviririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img