Ana SayfaSağlıkMenenjit Salgını Korkuttu

Menenjit Salgını Korkuttu

Dünya 2020 yılının ilk günlerinde Çin’in Wuhan kentinde başlayıp hızla yayılan coronavirüs ile mücadele ederken, şimdi bir de menenjit salgını baş göstermeye başladı.
Batı Afrika’da yeralan Gana ülkesinde başlayan salgını Upper West Bölge Sağlık Hizmetleri Direktörü Dr. Osei Kuffuor Afreh, basına yaptığı açıklamayla şöyle duyurdu. Bölgede 247 menenjit vakası görüldüğünü ve 37 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.
Hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu geç teşhis ve tedavi oluşturuyor.
Upper West Bölge Sağlık Hizmetleri Direktörü Dr. Osei Kuffuor Afreh, bölge sakinlerine boyun ve baş ağrısı hissettiklerinde hemen hastaneye başvurmaları uyarısında bulundu.
Beyinden başlayarak tüm vücudu etkisi altına alan menenjit, hava yoluyla bulaşabiliyor.

MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?


▪ 1.Baş ağrısı, kusma ve ateş
▪ 2.Ense sertliği, uykuya düşkünlük
▪ 3.Havale geçirme, konsantrasyon bozukluğu
Yenidoğan bebeklerdeki menenjit de benzer belirtiler gösterirken ekstra olarak; sürekli ağlama, bıngıldakta kabarıklık, bebeğin vücudunda sertlik oluşu.


MENENJİT NEDENLERİ NELERDİR?


En bariz etkisi virüslerdir. Sonrasında ise parazit ve bakteriler olarak görülür.
Pnömokoklar: Yetişkinlerde ve küçük çocuklarda görülür. Sinüzit ve zatürreye neden olur. Menenjit aşısı ile önlenmesi mümkün olup ülkemizde de aşı uygulaması yapılmaktadır.
Meningokoklar: Sık görülen bir menenjit türüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür. Bakterilerin sebep olduğu türdür ve enfeksiyon yapar. Kalabalık ortamlarda daha çabuk bulaşır; örneğin öğrenci yurtları, yatılı okullar gibi. Bu türde de aşı ile hastalık önlenebilir.
Listeria: Besinlerle bulaşabilir. Aynı zamanda yaşlılar, yeni doğanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mikroba ve enfeksiyona neden olurlar. Ancak bazı durumlarda öldürücü ya da çok tehlikeli olabilmektedir.

Must Read

spot_img