Ana SayfaSağlıkKoah Hastalığı Nasıl Belli Olur?

Koah Hastalığı Nasıl Belli Olur?

Kısaca ’KOAH’ olarak bilinen solunum yolu hastalığı, araştırmalara göre dünyada her yıl en sık ölüme yol açan 4. hastalık olarak gelmektedir. Bu hastalığın belirtileri incelenmeden önce tanımı bilinmeli ve ne olduğu anlaşılmalıdır. KOAH hastalığı akciğerde kalıcı hasar bırakarak geri döndürülemeyen bir hale getirir. Kullanılan yöntem ve tedaviler ile hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilmekte ve belirtilerin etkilerinin düşmesi sağlanabilmektedir.  KOAH tedavisinde en önemli unsur sigara dumanıdır. Sigara bırakılmadığı sürece akciğerdeki fonksiyon kayıpları hızla azalmaya devam eder.

KOAH nedir?

KOAH hastalığı akciğerlerdeki hava alışverişinin kısıtlanmasına neden olur. Genellikle, rahatsız ve tahriş edici gazlara uzun süre maruz kalınmasıyla, en yaygın olarak sigara dumanı, ortaya çıkar. KOAH hastalarının ilerleyen dönemlerde bir kalp rahatsızlığı, akciğer kanseri ve benzeri ciddi rahatsızlıklar geçirme riskleri fazladır.  Bu ve benzeri durumlarda doktor tavsiyesi ile hastalara KOAH tedavisinin yanı sıra kullanacakları ek ilaçlar verilebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre de çevre ve hava kirliliği de KOAH hastalığının nedenlerindendir. Zaman geçtikçe kötüleşen ve hastanın durumunun ağırlaşmasına neden olmasına rağmen, tedavi edilemez değildir. Doğru kontroller ve tetkikler ile KOAH  taşıyan bir hasta iyi bir hayat kalitesine ve hastalıklar ile daha az riskli şekilde karşılaşabilir. KOAH’ın en önemli nedeni olarak sigara içiciliği gösterir. Eskiden erkeklerde kadınlarda genetik hastalıklar, günümüzde sigaranın yaygınlaşması ile ilerlemesinin hızlanmasına neden olabilir. 

Semptomları nelerdir?

KOAH belirtileri, akciğer de ciddi bir hasar oluşmadıkça belli olmamaktadır.  

Nefes daralması, özellikle fiziksel etkinliklerde katılım sağlaması KOAH’nın en çok bilinen semptom ve yan etkilerindendir. Özellikle günlük işlerde, yürürken ya da merdiven çıkarken ekstra dikkat edilmelidir.

Göğüs darlığı, kalp krizine benzer ama çok daha hafiftir. 

Boğazda hırıltı sesi.

Burun mukusunun beyaz, sarı ya da greenish olması

Yorgunluk ve halsizlik

Depresyon

İstenmeyen kilo kaybı, kısa zaman aralıklarında normalden fazla kalori ve kilo kaybı demektir.

Ayak ve bileklerde ödem toplama ve genişleme.

Siyanöz (özellikle ağız, göz ve tırnak çevresinde ciltten mavimsi bir renk)

KOAH hastalığı kişiyi nasıl etkiler?

KOAH hastalığı, kişinin sağlık bünyesine ve bağışıklık sistemine bağımlı bir hastalık denilebilir. Hastalık, hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak 4 kategoriye ayrılmıştır. Hafif koah genelde yoğun tempolu işlerde ya da merdiven çıkma gibi efor sarf ettiren aktiviteler sırasında gözlemlenen nefes darlığıdır. Orta koah aşamasında, gece uyandırmayan basit günlük işler sırasında nefes darlığı gelişmesine neden olan evredir. Sonraki adımda ise Ağır koah vardır. Ağır koah’da gece uykular nefes darlığı ile bölünebilir. Halsizlik ve yorgunluk da fark edilebilir. Son olarak ise ağır koah mevcuttur. Dokulara yeterince oksijen gitmez. Sonuç olarak, KOAH akciğerlere bağlı bir hastalık olmakla beraber sigara dumanı ile tetiklenmekte ve her yıl birçok ölüme sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img