Ana SayfaYaşamKira Sözleşmesi Fesh Edilince Ne Olur? Fesih Cezası Nedir?

Kira Sözleşmesi Fesh Edilince Ne Olur? Fesih Cezası Nedir?

Kira sözleşmesi nasıl fesh edilir? Kira Sözleşmesi hangi durumlarda fesh edilebilir? Kira Sözleşmesi iptal edilince ne olur gibi sorularınızın cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Kira kontratı imzalarken kiracıların da mal sahipleri ya da ev sahipleri gibi çok dikkatli olması gerekir ki sonrasında sıkıntı yaşanmasın.

Eğer kiraladığınız evden çıkmak ve kira sözleşmenizi fesh etmek istiyorsanız en garanti yol ve herhangi bir ödeme yapmak istemiyorsanız oturduğunuz eve sizinle aynı koşulları kabul edecek yeni kiracı bulmanız olacaktır.

Borçlar kanununun 325.maddesine göre

“Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer”.

Bu madde ile birlikte üzerinize doğan sorumluluklardan kurtulmuş hem de mal sahibini zor durumda bırakmamış olursunuz.

Normalde kira sözleşmesinin iptali durumunda sözleşmenin dolmasına kadar kalan sürede ki tüm kira bedellerinin ödemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse evinizden çıkmaya karar verdiğinizde kira sözleşmenizin bitmesine 3 ay var ise bu 3 aylık kirayı mal sahibine ödemeniz gerekmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img