Ana SayfaSağlıkKediler Enfekte Olabiliyor Ama...

Kediler Enfekte Olabiliyor Ama…

Bilim adamları araştırdı. Kediler ve gelincikler koronavirüs ile enfekte olabilir ve diğer hayvanlara yayılabilir, ancak köpeklerin koronavirüs hastalığına yakalaması oldukça zor.

Uzmanlar hastalığa yakalanıp bulaşıp bulaşmayacaklarını ya da diğer hayvanlara aktarabileceklerini görmek için kasıtlı olarak koronavirüs ile hayvanları enfekte ettiler.

TAVUKLAR DUYARLI DEĞİL

Uzmanlar ayrıca tavukların, ördeklerin ve domuzların virüse karşı duyarlı olmadığını keşfetti.

Bulgular, Hong Kong’daki iki köpek ve Belçika’daki bir kedi de dahil olmak üzere, yeni koronavirüs ile enfekte olmuş dört izole evcil hayvan vakasından sonra yapıldı.

Sahibi hastalanan bir kedinin koronavirüse yakalandığı ve belli semptomları gösterdiği belirtildi. Ancak geçen hafta Belçika’da yaşanan olayda hasta kedi hiçbir semptom göstermemişti.

HAYVANLAR KAPIYOR AMA İNSANA YAYMIYOR

Tüm bu araştırmalarda evcil hayvanların virüsü insanlarından kaptığına inanılmakta.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, evcil hayvanların hastalığı yayabildiğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını kaydetmiştir.

Araştırmak için uzmanlar, her biri yaklaşık sekiz aylık olan beş evcil kediyi burunlarından koronavirüs ile enfekte ettiler.

Altı gün sonra, kedilerin ikisine ötenazi uygulandı ve ekip her iki kedinin burun pasajlarında, bademciklerinde, yumuşak damaklarda ve nefes borularında hem viral RNA’yı hem de enfeksiyöz viral partikülleri buldu.

Ekip, kedilere ek olarak diğer hayvanlarla da deney yaptı.

Köpeklerin koronavirüse daha az duyarlı olduğu bulunmuştur – kasıtlı olarak enfekte olmuş beş hayvandan sadece ikisinin dışkısında viral RNA sergilediği ve hiçbirinin bulaşıcı virüs partikülleri içermediği bulunmuştur.

Bu arada tavuklar, ördekler ve domuzlar, koronavirüs ile enfekte olduğunda veya enfekte hayvanlara maruz kaldıktan sonra hiçbir RNA partikülü sergilemedi – bu da virüsün yayılmasında muhtemelen önemli bir rol oynamadıklarını düşündürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img