Ana SayfaSağlıkKalp Hastaları Ne Yemeli?

Kalp Hastaları Ne Yemeli?

Kalp Hastalarının Tüketmesi Gereken 10 Gıda
Adını duyduğumuz anda aklımıza direk sağlık gelen bazı gıdalar vardır. Özellikle kalp hastalığı ve belirtileri üzerinde olumlu etki veren ilk 10 gıda aşağıda listelenmiştir.
 
1. Havuç
 
100 gram havuçta yaklaşık olarak; 41 kcal kalori, 16706 IU A vitamini ve 320 mg potasyum bulunmaktadır. Havuçta kumarin bulunması nedeniyle, hipertansiyon ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Diğer bir yandan da potasyum içerdiğinden dolayı, damarlarda genişleme sağlayarak ve atardamarlarda gerilimi azaltarak kan dolaşımını düzenlemektedir. Ayrıca havuç yapısında bulunan potasyum kalp damar sistemi üzerindeki stresi azaltmaktadır.
 
2. Brokoli
 
100 gram brokolide yaklaşık olarak; 26 kcal kalori, 115 mg C vitamini ve 373 mg potasyum bulunmaktadır. Brokoli lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı, kandaki kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp sağlığını korumakta ve kalp krizini önlemektedir. Yapısında bulunan diğer maddeler olan sülforafan ve glukorafanin sayesinde kanda kötü kolesterol seviyesini azaltmaktadır. Ayrıca kan damarlarına dayanıklılık sağlamakta ve kalbin kan pompalama gücünü geliştirmektedir. C vitamini ve potasyum zenginliği bakımından oluşabilecek kalp rahatsızlıklarını önlemektedir.
 
3. Domates
 
100 gram domateste 17 kcal kalori ve 242 mg potasyum bulunmaktadır. Domates, içerdiği zengin potasyumdan dolayı kalp atışını kontrol atında tutmaktadır. Ayrıca kan damarları üzerinde koruyucu etki göstermekte ve kanın pıhtılaşmasını engellemektedir.
 
4. Yeşil Yapraklı Sebzeler
 
Ispanak, lahana gibi K vitamininden zengin olan yeşil yapraklı sebzeler özellikle kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Ayrıca tansiyon düşürücü ve damar sertliğini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
 
5. Elma
 
100 gram elmada 52 kcal kalori, 144 mg potasyum ve 12 IU C vitamini bulunmaktadır. Yapısında kuersetin bulunması nedeniyle elma; kanın pıhtılaşmasını engellemektedir. Ayrıca kanda bulunan kolesterol miktarını düzenleyerek kalp ve damarların tıkanmasını önlemektedir. Diğer bilinen etkisi ise kan damarlarında enfeksiyonu önlemesidir.
 
6. Muz
 
100 gram muzda yaklaşık olarak 77 kcal kalori ve 159 mg potasyum bulunmaktadır. Tam bir potasyum kaynağı olan muz, tansiyonu kontrol altına almaktadır. Ayrıca kalp yükünü azaltarak kalbin yorulmasını ve buna bağlı kalp krizini engellemektedir.
 
7. Portakal
 
100 gramda yaklaşık olarak 47 kcal kalori, 53,2 mg C vitamini ve 181 mg potasyum bulunmaktadır. Lif ve C vitamini kaynağı olan portakal en iyi antioksidandır. Yapısında bulunan potasyum sayesinde kan basıncını düzenlemekte ve kalp hastalığının oluşmasını engellemektedir.
 
8. Karpuz
 
100 gramda yaklaşık olarak 30 kcal kalori ve 112 mg potasyum bulunmaktadır. Karpuz yüksek tansiyonlu obez bireylerde tansiyonu düşürücü rolü bulunmaktadır. Ayrıca yapısında potasyum ve magnezyum bulunması da kan basıncı üzerine olumlu etkileri vardır. Diğer bir yandan da yapısında bulunan likopen sayesinde kalp sağlığı üzerinde faydası olduğu düşünülmektedir. Likopen etkisini damarları genişleterek ve kötü kolesterolü düşürerek etki göstermektedir.
 
9. Tam Tahıllar
 
Tahıllar grubundan olan pirinç, ekmek, bulgur, makarna, mısır gibi gıdaları kalp sağlığı için tam tahıllı olan formları tüketilmelidir. Tam tahıl ürünler kalp hastalıklarını önlemekte ve kanda bulunan kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir.
 
10. Zeytinyağı
 
Zeytinyağının kandaki kötü kolesterolü düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca kalp yetersizliğinden kaynaklanan yararlı genlerin zarar görmesini engelleyebilmektedir. Fakat içinde %73 oranında doymamış yağ bulunmasının dışında oranında doymuş yağ bulunması nedeniyle günde iki kaşıktan fazla tüketilmesi uygun bulunmamaktadır.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img