İstanbul Kamp Alanları

 


-Dama kamp alanı
-Ağva kilimli koyu
-Ömerli barajı kamp yeri
-Polonezköy tabiat parkı kamp alanı
-Hacıllı köyü ve Şelalesi kamp alanı
-Esenceli köyü kamp alanı
-Belgrad Ormanı kamp alanı


Bu gibi pekçok farklı kamp alanına sahiptir. Kamp alanında ne şekilde davranılması gerektiği ve bu kamp alanları ile ilgili bilgi edindikten sonra seyahat etmek gerekir. Son zamanlarda insanlar doğa ile iç içe bir yaşam benimsediği için kamp alanlarına büyük bir rağbet söz konusu olmaya başladı.


İstanbul’da Kamp Alanı Var Mıdır?


İstanbul ve İstanbul çevresinde bulunan pek çok farklı kamp alanı bulunur. Bu kamp alanları hem ücretli hem de ücretsiz olmak üzere farklı iki kategoride meydana gelir. Ücretli olan kısımda çok daha fazla imkân söz konusu olurken ücretsiz kısımda ise pek çok ihtiyacı kendiniz karşılamanız gerekir. Sakarya, Edirne ve Kocaeli tarafında çok fazla kamp alanı bulunur. Genelde doğa ile iç içe olabileceğiniz bu kamp alanları hem deniz kenarında hem de orman içerisinde bulunabilir. İlk olarak deniz kenarı mı yoksa orman içerisinde mi kamp yapmak istediğinizde karar verip daha sonra bu kamp alanlarından birini tercih etmeniz gerekir. İstanbul içerisinde de pek çok farklı ormanlık alanda kamp imkânı söz konusu olur. Çatalca ve Ağva ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok farklı kamp alanını bünyesinde barındırır.


İstanbul Ücretli Kamp Alanları


İstanbul içerisinde yer alan ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok farklı kamp alanı bulunur. Ücretli bir kamp alanı arayan kişiler için SEFEROĞULLARI kamp alanı en ideal alanlardan biridir. Ağva içerisinde bulunan bu kamp alanı şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km kadar uzaklıkta bulunur. Doğa ile iç içe ve keyifli bir kamp deneyimi yaşamak için uygun olmaktadır. Sahil kamp yapmak isteyen kişiler için sahil kamp İstanbul en ideal kamp alanlarından biri olur. Şile Sahil köy civarında bulunan bu kamp alanı ücretli kamp alanları arasında yer alır. Aynı zamanda Green park kamp alanı da ücretli ve en temiz olan kamp alanları arasında bulunur. Kamp alanı tercih ederken temiz ve kullanılır olmasına çok dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda sağladığı imkanlar konusunda daha iyi bir araştırma yaptıktan sonra tercihte bulunmanız gerekir.


İstanbul Ücretsiz Kamp Alanları


İstanbul’da ücretli olduğu kadar ücretsiz kamp alanları da bulunur. Kilyos Kumköy en çok tercih edilen kamp alanları arasında bulunur. Aynı zamanda ücretsiz olarak en çok tercih edilen diğer bir kamp alanı ise Balaban gölü kenarında bulunan kamp alanı olur. Son derece doğa ile iç içe ve temiz bir alana kurulmuş olmasından dolayı insanlar tarafından çok büyük bir ilgiyle karşılanır. Özellikle hafta sonları bu alanların çok dolu olduğunu görmeniz mümkün olur. Güvenilir bir alan içerisine kurulmasından kaynaklı olarak da çok fazla talep görür. Sazlıbosna gölü etrafında bulunan ücretsiz kamp alanı da son zamanlarda çok fazla ilgi görmeye başlayan İstanbul’daki kamp alanları arasında yer alır.

 

Kamp Alanları İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kamp alanı ile ilgili dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Kamp alanının güvenli bir yere kurulmuş olması konusunda çok dikkatli davranılması gerekir. Aynı zamanda çadır su kaynaklarının yanına kesinlikle kurulamaz. Kamp alanının nerede olduğu önemli olmaksızın yabani hayvanlara karşı dikkatli davranmak gerekir. Kamp kurulacak olan bölgeyi mutlaka yakınlarınızdan birine haber vermeniz gerekir. Çantanızda ilk yardım malzemeleri ve temel gıdaların kesinlikle bulunması gerekir.  Özellikle kış aylarında kamp yapacaksınız mutlaka ilk olarak hava durumunu öğrenip daha sonra kamp alanına gitmeniz gerekir.


Kamp Alanındaki İmkanlar


Kamp alanı ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bu sebeple ücretli ve ücretsiz olan kamp alanlarının imkanları kendi içerisinde değişiklik gösterir. Ücretsiz olan kamp alanları içerisinde tuvalet ve su ihtiyacını karşılamak için alanlar bulunur. Aynı zamanda telefonlarınızı şarj etmek için prizler de mevcut olur. Bazı kamp alanları içerisinde market benzeri yerler olduğu için ihtiyaçlarınızı buralardan temin edebilirsiniz. Ücretli olan kamp alanlarında ise duş ve yemek gibi giderlerinizi karşılamanıza yardımcı olacak daha fazla imkân bulunur. Gideceğiniz kamp alanının size sağladığı imkanları öğrendikten sonra yanınıza eşya olarak gelmeniz önerilir.


İstanbul Sahil Kampı


Son zamanlarda orman kampından ziyade daha çok sahil kampı plana çıkmaya başladı. İstanbul’da sahil kamp yapmak için pek çok farklı alan bulunur. Bu alanlar içerisinde kendi istediğiniz formata en uygun olan sahil alanına yönelim göstermeniz gerekir. Ağa be Gebze tarafında bulunan sahil kapıları son zamanlarda çok daha fazla tercih edilir. Sahil kamp İstanbul son zamanların en çok tercih edilen ücretli kamp alanlarından biridir. 24 saat açık olan bu alanda sizleri korumak ile yükümlü olan kişilerde bulunur. Bu sebeple son derece güvenilir bir kamp alanı olarak karşımıza çıkar. Sahil kamp yapacak olan kişilerin mutlaka kamp alanlarına suya yakın olan yerlerden ziyade daha yukarı yerlere yapmaları gerekir. Suyun gelgitlerinden kaynaklı çadırın su almaması sebebi ile bu konuları kaydı davranmak gerekir.


İstanbul Kamp Ücretleri


Ücretlendirme konusu kamp yapacak olan kişilerin çok merak ettiği konular arasında yer alır. Ücretli mi yoksa ücretsiz mi olduğuna bağlı olarak fiyat konusunda değişiklik durumu söz konusu olur. Aynı zamanda kamp alanlarının sağladığı imkanlar da göz önünde bulundurulur ise buna uygun bir fiyatlandırma söz konusu olur. Bu sebeple kesin bir fiyatlandırma mümkün olmaz. İlk olarak kamp alanını seçip daha sonra bu kişiler ile iletişime geçerek fiyat konusunda bilgi edinmeniz mümkün hale gelir. Ücretli olan kamp alanları daha çok uçuk fiyatlar ile karşımıza çıkmadığı için hemen hemen herkesin kolay bir şekilde gidip kamp yapabilecekleri alanlar olur.


Kamp Alanı Konumları


Kamp alanlarının mutlaka şehre yakın olan kısımlardan seçilmesi gerekir. Ani bir durumda direkt olarak şehir ulaşım sağlayabileceğiniz bir lokasyon tercih ettiğiniz zaman herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız. Genellikle ilçelerin 20 ila 30 km kadar uzağında olan kamp alanlarına yönelim gösterir. Bu şekilde çok daha güvenilir bir şekilde kamp yapma imkânı söz konusu olur. Kamp alanlarında nasıl davranılması gerektiği konusunda daha öncesinden bilgi edinip buna uygun olacak şekilde kamp yapmanız çok daha faydalı olur.


Kamp Kuralları Nelerdir?


Kamp ile ilgili kısa bilgilendirmeler öğrenildikten sonra çok daha etkili bir kamp deneyim sağlamanız mümkün olur. İlk olarak kamp kılığın ve kamp alanı nasıl seçilmesi gerektiği konusunda dikkatli davranmamız gerekir. Kamp alanında ışıklandırma sistemi zayıf olduğu için genellikle ateş yakılır. Ateş yakarken bir çukurun içerisinde ya da ateş yıkılacak alanların içerisinde yapmanız gerekir. Etrafta çok fazla ateist açıldığı zaman yangın riski çok yüksek olur. Bu konuda çok dikkatli davranmak gerekir. Aynı zamanda kamp alanından ayrılırken çöplerinizi toplayarak ya belirli bir alana bırakıp ya da arabanız ile çöpe atmanız gerekir. Kamp esnasında keşfe çıktığınız zaman kamp alanından çok fazla uzaklaşmama konusunda dikkatli davranmanız gerekir. Çevre ve diğer insanları kesinlikle zarar vermemek gerekir. Enerji tasarrufu konusunda da hassas davranılması gerekir. Kamp alanında farklı insanlar da olacağı için gürültü yapmama konusunda daha dikkatli davranmak gerekir.