İnfografik Nedir ? İnfografiğin Avantajları Nelerdir ?

İnfografik, M.Ö 7500’lü yıllarda duvarlara haritalar çizmek, daha sonralarında hayvanlarının sayıları ve mahsul stoklarını kayıt altına almak amacıyla kullanılmış bir sanattır.

Zamanla değişim ve gelişime uğramış; çeşitli alanlarda çeşitli görsel, çeşitli istatistik ve grafiklerin kullanılmasıyla görsel sergileme aracı şeklinde karşımıza çıkmatadır. İnfografik kelimesinin Türkçe karşılığını Bilgi Grafiği olarak nitelendirebiliriz.  Avusturya’lı eğitmen ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren Roz Townsend’ e göre kişi veya kişiler %83 gibi büyük oranla görerek öğrenir, %30 luk bir dilimle de gördüklerini hatırladığını öne sürmüştür. Bu büyük oranlar karşısında görselliğin büyük önem arz ettiğinin farkına varabilmemiz mümkün olacaktır.

İnfografik Sanatının Avantajları Nelerdir ?

Çeşitli alanlarda karşımıza çıkan infografik, bir takım faydalarıyla birlikte gelmektedir. Bunları sıralamak gerekirse:

Etkili bir araçtır.

Akılda kalıcılığı ciddi derecede arttırır.

Sayfalarca bilgileri tek bir görüntüye sığdırılabilir.

Öğrenme açısından sıkıcılığı uzaklaştırır.

Özellikle çocukların eğitimi için geliştirilmesi gereken bir araçtır.

Karmaşık gelen istatistiklerin akıcılığı sağlanabilir.

Reklamcılık konusunda başarılı bir adımdır.

Faydalarından da görüldüğü gibi infografik her alanda her şekilde her türlü kullanıma elverişli bir araçtır. Bu aracın kullanılmasına müsait birkaç alandan bahsedelim.

1-) EĞİTİM

Günümüzde eğitim, teknolojinin fazlasıyla hayatımıza girdiğinden dolayı çocuk, genç ya da yetişkin ayırmaksızın teknolojiye bağımlı olduğumuzdan dolayı bir kenara bırakılmıştır. Bu şekilde yaklaşım ve tutumlar kesinlikle eğitim seviyesini düşürmektedir. Teknolojiyle eğitimi etkili bir şekilde birleştirmek için infografik doğru bir seçim olacaktır.

2-) REKLAM

Görsellik, insan hafızasına yerleşmek için en önemli etkenlerden biri olduğundan infografik sanatının akılda kalıcılığı ile reklamlarınızın daha fazla kişiyle tanışması, sonucunda potansiyel müşteri edinmeniz mümkün.

Kim Olduğunuz

Neler Yaptığınız

Hangi Kitleye Hitap Ettiğiniz

Nasıl Yaptığınız

Nasıl Yaptığınız

Kullanıcı veya Müşteri Referanslarınız

Hangi Aşamalardan Geçtiğiniz

Gibi bir dünya bilgiyi tek bir yere toplayabilme şansınız doğacak.

3-) VERİ ANALİZ VE YORUMLAMA

Özellikle matematik öğrencileri, matematikle içli dışlı olan, finans, veri işleriyle ilgilenen, kısacası sayılarla bütünlük kurmuş her kişi için çok uygun bir yöntem olacaktır. Renkli ve canlı görseller ile daha fazla analiz edebilir, daha fazla veri işleyebilirsiniz.

4-) UZUN VE KARMAŞIK BİLGİLERİ KOLAYCA PAYLAŞMA

Akılda tutulması gereken sayfalarca bilginin hem bir araya derlenmesi hem de bu bilgilerin etkililiği oldukça zor seçimdir. İfografik, bu noktada atılması gereken doğru bir adımdır.

5-) SAĞLIKSağlık ciddiye alınması gereken bir konu olduğundan dolayı, insanlara sağlık hakkında çok iyi bilgilendirilmeli ve dikkat çekilmesi gereken konular mevcuttur. Sigaranın zararlarından, obeziteyle mücadeleye kadar her bir noktada farkındalık yaratmak gerekmektedir. Farkındalığın doğru bir kanalla aktarılması gerekirse burada doğru seçim infografik olmalıdır. Sağlık alanında oluşturulan görsel materyallerde infografik ile bir bütünlük sağlandığını gözlemlemek mümkündür.

İnfografik Nasıl Oluşturulur ?

Çeşitli alanlarda kullanımına müsait olduğunu ve hangi alanlarda kullanabileceğimizin birkaç örneğini verdiğimiz bu ilgi çekici sanatın grafiksel olarak tasarım yapılmasından ziyade planlanması en baş kurallardan bir tanesidir. Ardından özgün olmak ve farklı kaynaklardan yararlanmak farklılık yaratacağı için dikkat çekme ihtimalini da arttıracaktır. Diğer maddeleri ise:

Hedefin başarılı şekilde belirlenmeli.

Sizin oluşturduğunuz veriler bile kendisine sizi çekebilmeli.

Görsel ve içerik dengesinin dozunu iyi ayarlamalı.

Güven verici bilgiler oluşturulmalı.

Herkes tarafından farklı yorum oluşturacak cümlelerden uzak durulmalı.

Bu temel maddeleri göz önünde bulundurmanız halinde başarılı infografikler oluşturabilirsiniz. İnfografik oluşturmak için grafik programlarına hakimseniz bu programlarda  oluşturabilir, herhangi bir bilgi birikiminiz yoksa da online basit infografik oluşturucu uygulamalarla kendi infografiğinizi kolayca tasarlayabilirsiniz.