Ana SayfaSağlıkHızlı Zayıflamak İsteyenler, Spor Yaparken Dikkatli Olun!

Hızlı Zayıflamak İsteyenler, Spor Yaparken Dikkatli Olun!

Yazın insanların tek istedikleri fazla kilolarından kurtulmaktır. Bunlara ek olarak, diyet programlarıyla ağır egzersiz programlarını da dahil edebilmekteler, bu tür davranışlar sakatlanmaları da beraberinde getiriyor. Kış aylarında dinlenen ve spordan uzak kalan bedenlerinizi, diyet ve ağır sporlarla yormamanız gerekiyor. Bunlar birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor.

Egzersiz Aşamasında Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

İnsanlar, kış aylarında depoladıkları yağları yakmak için, spor salonlarının yollarını tutuyorlar ve hatta açık alanlarda bilinçsizce egzersiz yapmaktalar. Kış aylarında hareketsiz kalan vücuda bir anda yüklenmek doğru bir davranış olmaz. Sonrasında hemen hızlı egzersizlerle başlanması doğru olmaz ve vücudunuza zararlar verebilir. Egzersiz yaptığınızı düşünün, bu sırada burkulmalar olabilir, ağırlık kaldırma sırasında eklemleriniz zarar görebilir, koşarken de kaslarınızın kasılmaları olasıdır. Birdenbire başlanan spor hareketleri sırasında; ayak bileğinin burkulması, kaslarınızın çekilmesi, zorlanmalar, omuz yaralanması ve diz yaralanmaları gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Spora başlayacaklara bir egzersiz programı ve bir spor eğitmeninden destek alarak, bu sporlar sırasında sakatlanmadan bu süreçleri atlatabilirler. Yine fazla spor yapmaktan kaynaklanan, kalp rahatsızlığı olanların dikkatli olması gerekir. Kalp üzerinde, spordan oluşan spazm veya kriz riski durumuyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Spor Öncesi Isınma Hareketlerine Önem Verin!

Spor yapanlar için olmazsa olmaz kural, ısınma ve soğumaya dikkat etmeleri olacaktır. Isınma yapmadan başlayan egzersiz hareketleri, kaslarınıza aşırı yüklenmenize bu da ağrıya sebep olacaktır. Spor esnasında yapılan yanlış hareketler, kas çekilmesine, yırtılmalara ve zorlanmalara sebep olabilir. Spor yapacaklar için bir ısınma hareketi programı yapmaları önem taşır. Örneğin; 10 dakika kadar bisiklete binilmesi, tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz veya ip atlayarak spor öncesi ısınmanızı tamamlayabilirsiniz. Egzersizinizin belli bir tempoda ve belli dakikalar içinde yapmalı, ani durmalardan kaçınmalısınız. Egzersiz öncesi hareketlerin vücudun, tempolu bir koşuya öncelik edeceğini unutmayınız. Egzersiz öncesi yapılacak hareketlere bakalım: kol germe, Bacak açma hareketi, cenin pozisyonu alma hareketi gibi vücudu rahatlatacak hareketlerle egzersizine başlamanız doğru bir adım olacaktır. Vücut yavaş yavaş yapacağınız ağır spora alıştırılmalıdır. Esneme hareketleri sayesinde sakatlanma olasılığından kurtulmuş olursunuz.

Sakatlanmayın?

En önemli etkenlerden birisi de, egzersiz öncesinde ve sonrasında su alımına devam edilmesidir. Su alımını aksatmayınız, yanınızda daima su bulundurunuz. Egzersizinizden önce ve sonrasında su alımına devam ediniz. Egzersiz öncesinde ve sonrasında aldığınız su, kaslarınızın daha esnek hareket etmesine etki edecek ve daha kaliteli bir egzersiz geçirebilirsiniz. Egzersize uygun elbiseler seçmenizde de fayda var. Yapacağınız egzersiz türüne uygun; pamuklu, hava alabilen ve vücudunuza uygun kıyafetler seçmeniz, yapacağınız egzersizin de daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Spora başlamanız için; Sabah 6 ila 8 arasında veya öğleden sonrası için 4 ila 7 arası spor yapmakta fayda var. Her gün aynı saatlerde egzersiz yapmaya özen gösteriniz. Yine burada son not; merdiven çıkmaktan ve eğimli yerlerde yürüyüşlerden kaçının, bunlar burkulmalara neden olabilir. Yürüyüş bantlarında da eğimli koşu yapmayınız. Bunu yapanlar için; belinizde, kalçanızda ve dizinizde ağrılar oluşabilir, hatta sakatlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img