Ana SayfaYaşamHisse Senedi Nasıl Satın Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır?

Yatırım aracı olarak borsadan hisse satın almak istiyorsanız izlemeniz gereken belli başlı kurallar vardır. Fakat izlemeniz gereken bu işlemlerden önce bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer kayıp yaşamadan başarılı bir şekilde işlem yapmak istiyorsanız detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir. Tabi ki sadece bilgi yeterli olmayacaktır. İlk olarak psikolojik olarak hazır olmanız gereklidir. Yeterli derecede analiz yapabilme beceriniz ve piyasa takibi yaptıysanız son olarak kendinize öz yatırım stratejisi belirlemeniz gerekmektedir. 

Yatırım İçin Aracı Kurum Seçin

Birikiminizi değerlendirip yatırım yapmak istiyorsanız ilk olarak borsaya üye olan bir aracı kurum gereklidir. Borsaya yatırım yapmak isteyen bir birey direkt olarak borsadan hisse senedi alamamaktadır. Borsadan ”Borsa Üyelik Belgesi” alan bir aracı kurumla çalışmanız gereklidir. Bu nedenle bu kurumları araştırmalı ve size en yatkın olanı tercih etmeniz gerekmektedir. 

Yatırım Hesabı Açın

Söz konusu aracı kuruma gidip, gereken evrakları hazırlayıp istenenleri yapmanız gereklidir. Bu işlemlerden sonra söz konusu olan kurum, her müşterisi için bir hesap numarası vermektedir. Siz yatırımcılar, bu hesap numarası üzerinden dilediğiniz her türlü işlemi yapma özgürlüğüne sahipsiniz. Aynı zamanda bu kurum, size verdiği hesap numarasını başka bir müşterisine vermesi için hesabı kapatmanın üzerinden 10 yıl geçmiş olması gerekmektedir. 

Artık alışveriş için hazırsınız!

Komisyon Oranı

Her hangi bir hisseden yatırım yapmanız için aracı kurum komisyon istemektedir. Bu nedenle siz yatırımcılar, seçtiğiniz aracı kurumla bu komisyon oranını anlaşmanız gerekmektedir. 

Hesaba Para Yatırma

Hesabın açılışı gerçekleştikten sonra hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Bu tutar, borsa başlangıç teminatı kadar ve yapılacak işlemler için gerekli olan tutar kadar olmalıdır. Bu detayı kurumunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hisse Senedi Seçimi

Satın alacağınız hisse senedinin gelecekte değer kazanıp kazanmayacağı, fiyatının artacağı ya da düşeceği oranını hesaplamak size düşüyor. Senedin ait olduğu şirketin sektör analizini yapmanız gerekmektedir. 

Alım Emri Verilmesi

Yatırım emirleri internet üzerinden gerçekleşmekte ve bu da yatırımcılar için kolaylık sağlamaktadır. Yatırımcı, gerekli emri aracı kuruma vermektedir. Kurum da bu emri gerekli düzenlemeler yaparak piyasaya iletir. Yazılı ya da sözlü olarak emir verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img