Ana SayfaYaşamHıdırellez Dilek Duası Nasıl Okunur?

Hıdırellez Dilek Duası Nasıl Okunur?

Her yılın 5 Mayısını 6 Mayısa bağlayan gece hıdırellez gecesi olarak adlandırılır. Bu gece gül ağacına edilen dilek dualarının kabul olduğuna inanılır.

İşte Hıdırellez Dilek duası

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya HIZIR YA İLYAS”

Bunu okuduktan sonra içinizden geldiği gibi Allah ’a dua edersiniz. Allah ’tan dileklerinizi ve bu senenin hayırlı olması, bol rızıklı olması ve diğer isteklerinizi bildirirsiniz. Hıdırellez günü Anadolu’da daha çok doğayla kucaklaşmayı ifade eder. Tabii bu yıl koronavirüs nedeniyle yapılmasa da 6 Mayıs hıdırellez gününde piknikler düzenlenir. Renk renk boyanmış yumurtalar ve Hıdrellez Poğaçası bugünün baş yemeğidir.

Hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanında bir neler yapılmaz kısmı vardır. Eskiden beri süre gelen batıl diyebileceğimiz bir takım ‘yapılmaması’ gerekenler vardır. Bunlar şöyle;

5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz. *Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

*Hıdırıllez günü çamaşır yıkanmaz, ev temizlenmez ve iş yapılmaz. O günün bayram gibi olması ve çalışılmaması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img