Ana SayfaSağlıkHepatit C Hastalığı Nedenleri

Hepatit C Hastalığı Nedenleri

Virüs yoluyla vücuda yerleşen bir çeşit karaciğer rahatsızlığıdır. Bir kaç hafta sürebilecek olan hafif bir rahatsızlıktan, ömür boyu sürebilecek ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Genel olarak kan yoluyla bulaşır. Akut veya kronik olarak görülebilir. Akut, vücuda girdikten sonra yaklaşık olarak 6 ay içinde olur ve kısa sürelidir. Hastalığın kronik olan türü ise hayat boyu devam edebilir, ölüme bile yol açabilir. 

Nasıl Bulaşır?
– Damardan alınan uyuşturucu kullananların enjektörü ortak kullanmasıyla,
– Sağlık çalışanlarının dikkatsizliğiyle,
– Virüsü taşıyan anneden bebeğe,
– Ortak kullanılan tıraş bıçağı, diş fırçası ve benzeri.

Cinsel Yolla 

Her ne kadar cinsel yolla da bulaştığı bilinse de bu oranın çok düşük olduğu kanıtlanmıştır. HIV taşıyıcılığının olması, cinsel yolla bulaşan bir başka hastalık taşıyıcılığı olması ve çoklu cinsel eş varlığı olması gibi durumların, bu riski arttırdığı bilinmektedir. 

Nasıl Bulaşmaz?

Ortak kullanılan tuvaletler, yemek kapları, kaşıklar, öpme, sarılma, koklama, öksürme, aksırma, havuz kullanma, oyuncak ve benzeri ile bulaşmaz.

Gebelikte Bebeğe Bulaşma Riski Nedir?

Hamilelik sırasında anneden bebeğe kesinlikle ve kesinlikle geçmez. Lakin, doğum sırasında geçebilme ihtimalinin olduğu bilinmelidir. Bu risk aynı zaman HIV taşıyıcısı olanlarda çok daha yüksektir.

Akut Hepatit C’nin Belirtileri Nelerdir?

Bu tür sağlık problemi yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğunda hiçbir belirti olmaz ama bazı hastalarda da belirti olduğu görülmüştür. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

– Ateş
– Mide bulantısı
– Ciltte ve gözde beyazlama
– Eklemlerde ağrılar
– Halsizlik ve iştah eksikliği
– Karında bıçak saplanır gibi ağrılar

Not: Virüs, vücuda girdikten 6 – 7 hafta sonra belirtilerin başladığı görülmüştür.

Kronik Hepatit C’nin Belirtileri Nelerdir?

Hastaların büyük bir çoğunluğunda hiçbir belirti görülmez. Buna rağmen hastaların karaciğerinde büyük hasarlar oluşmuş olabilir. Çoğu kez, hastalar karaciğer rahatsızlığını ileri boyutlara ulaşıncaya kadar fark etmezler. Rutin olarak karaciğer enzimlerinin test edilmesi ile fark edilir. 

Hastalar, Kendilerini Korumak İçin Ne Yapmalıdırlar?

Kesinlikle bu konuda uzman bir hekimlerden yardım almalılar. Alkol kullanmamalılar ve ilaç kullanılacaksa ilk önce hekimlerine danışmalılar. Doktorları onaylamadıkça, bitkisel ürünlerden kaçınmalıdırlar. 
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img