Ana SayfaSağlıkHaşimato Nedir, Nasıl Geçer?

Haşimato Nedir, Nasıl Geçer?

Haşimato Hastalığı Nedir?

Tiroid bezi boynun hemen altında yer alan ve tiroid hormonlarının salgılanmasını sağlayan kelebek şeklinde bir endokrin bezdir. Tiroid hormonları, vücudun enerji dengesinin korunmasında, vücut ısısının düzenlenmesinde ve kas, beyin ve kalp gibi organların sağlıklı çalışmasında önemli rol oynar.

Hashimoto veya kronik lenfositik tiroidit adı verilen bir hastalıkta, tiroid fonksiyonuyla ilgili sorunlar ortaya çıkar. Hastalık ilk olarak 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Hashimato tarafından tanımlanmıştır ve hipotiroidizmin en önemli nedenlerinden biridir. Bu hastalığın neredeyse% 90’ına Hashinohama neden olur.

Haşimato hastalığında belirtileri (ciddi bir otoimmün hastalık), bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırarak tiroid salgısının azalmasına neden olur. Bu hastalıkta vücut, tiroidi yok etmek için yüksek düzeyde anti-tiroglobulin ve anti-TPO antikorları üretir. Antikorlar tiroide bağlanır ve hücreleri yok etmeye başlar.

Aynı zamanda tiroidde çok sayıda inflamatuar hücre birikir ve tiroid hücreleri hasar görür, bu da tiroid hormonunun azalmasına neden olur. Yeterli hormon sentezleyemediği için tiroid atrofisi ve hormon eksikliği oluşur. Hasadın ilk aşamasında hastanın vücudunda hafif guatr gözlendi ve anti-TPO antikorları tespit edilirken kandaki TSH, T3 ve T4 hormonları normaldi. Hastalık ilerledikçe tiroid hormon yetersizliği (hafif) trident yetmezliğine dönüşecektir.

Haşimato Semptomları Nelerdir?

Haşimato hastalığı klinik belirtisi yoktur ve görülen semptomlar hastalığa özgü değildir. Genellikle kilo alma, kabızlık, ses değişiklikleri, cilt tonunun koyulaşması, yorgunluk, kolay üşüme ve kuru cilt gibi semptomlar yaygındır. Ancak bu belirtiler birçok hastalıkta görüldüğü için hastalıkların tespiti zordur. Bu belirtilere ek olarak;

Düzensiz adet kanaması
Dil büyümesi
Sinirlilik
Depresyon
Anoreksi
Soluk ten
Gözaltı ve yüz şişmesi
Yavaşça konuşma
Dikkatsizlik Unutkanlık ve yavaş hareket
Nabız hızında düşüş gibi semptomlar da ortaya çıkabilir.

Hastalığın ilerlemesi sırasında kanda düşük sodyum içeriği, libido azalması, memeden süt, uyku apnesi, karpal tünel sendromu, akciğerlerde ve kalp zarında efüzyon görülebilir. Hashihama hastaları genellikle yüksek kolesterol seviyelerine sahiptir ve bu da kardiyovasküler hastalığa neden olabilir. Bazı ileri Hashimoto vakalarında, abdominal, akciğer ve perikardiyal efüzyonlar meydana gelebilir.

Sigara içenler, hamile kadınlarda, Tip 1 diyabet, vitiligo, romatoid artrit, pernisiyöz anemi, lupus, çölyak hastalığı, Addison hastalığı ve hepatit gibi otoimmün hastalıkları olan kişiler Hashimoto hastalığı için yüksek risk altındadır.

Kadınlarda Hashimoto hastalığı riski erkeklerin yaklaşık 8 katıdır. Her yaşta görülebilmesine rağmen genç ve orta yaşlı kişilerde daha yaygındır. Özellikle tekrarlayan düşük ve ölü doğumları olan kadınların, yüksek prolaktin seviyeli kadınların, yüksek kolesterollü kadınların ve açıklanamayan anemili kadınların Hashimoto hastalığının varlığını kontrol etmek için muayene edilmesi önerilir.

Haşimatonun tedavisi nedir?

İlaç tedavisi sağlık için genellikle hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. İlaç kullanımı, düzenli egzersiz ve uygun dengeli beslenme tedavinin başarı oranını artırabilir. Kan testindeki hormon seviyeleri normal ise, doktor düzenli diyet ve egzersiz yoluyla hastalığın ilerleyişini izlemelidir. Hipotiroidizm bulunursa, Hashimoto içeren levotiroksin için uygun ilacı uygulayın.

Bu haplar genellikle aç karnına alınır ve tiroid bezini taklit eden sentetik tiroid hormonlarıdır. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin vücuda saldırmasını engelleyemedikleri için ömür boyu kullanılabilirler. İlacı 6-8 hafta kullandıktan sonra tekrar kan testleri yapın ve hastaya uygun ilaç dozunu belirleyin. Doktorunuz size tavsiye etmedikçe bu ilaçları artırmamalı veya azaltmamalı veya kullanmayı asla bırakmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img