Ana SayfaSağlıkHaşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Boynun hemen altında bulunan tiroit bezi, tiroit hormonlarını serbest bırakabilen kelebek şeklinde bir endokrin bezidir. Tiroit hormonu, vücudun enerji dengesinin korunmasında, vücut sıcaklığının ve kasların, beynin, kalbin ve diğer organların sağlıklı işlevinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu hastalık ilk kez 1912’de Japon bilim adamı Akira Hashimato tarafından tanımlandı ve hipotiroidizmin en önemli nedenlerinden biridir. Bu hastalığa neredeyse hepatitin% 90’ı neden olur.

  Haşimato Hastalığı Nedir?

  Ciddi bir otoimmün hastalık olarak, bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırır ve tiroit bezinin daha az salgılanmasını sağlar. Bu hastalıkta, vücut tiroit bezini ortadan kaldırmak için yüksek seviyelerde anti-tiroglobulin ve anti-TPO antikorları üretir. Antikor tiroide bağlanır ve hücreleri yok etmeye başlar. Aynı zamanda, tiroitin içinde çok sayıda enflamatuar hücre birikir ve tiroit hücreleri hasar görür, bu da tiroit hormonlarında bir azalmaya neden olur. Hormonlar tam olarak sentez yapmadığı için tiroit atrofisi ve hormon eksikliği oluşur. Olayın ilk aşamasında hastada hafif guatr hastalığı vardır. TSH, T3 ve T4 hormonları normal olduğunda kanda yüksek seviyelerde anti-TPO antikoru tespit edilir. Hastalık ilerledikçe, hafif tiroit hormonu eksikliği trizomi yetersizliği haline gelecektir.

  Belirtileri Nelerdir?

  Haşimato hastalığının klinik semptomları yoktur ve saptanan belirtiler hastalığa özgü değildir. Genel olarak, kilo alımı, kabızlık, ses değişiklikleri, karam, yorgunluk, soğuk algınlığı, kuru cilt gibi belirtileri yaygındır. Bununla birlikte, bu semptomlar birçok hastalıkta görülebildiğinden, hastalığın tespit edilmesi zordur. Bu semptomlara ek olarak;

  – Adette düzensizlik

  – Asabi hal ve depresyona yatkınlık 

  – İştahsızlık

  – Soluk ve şişkin yüz

  – Yavaş hareket etme ve unutkanlık gibi sağlık sorunları diğer semptomlardır. 

  Risk Grubunu Kimler Oluşturur?

  Kadınların Haşimato hastalığı yaşamasının olasılığı erkeklerden yaklaşık 8 kat daha fazladır. Her yaşta görülebilmesine rağmen, özellikle genç ve orta yaşlı insanlar arasında daha yaygındır. Özellikle, tekrarlayan düşük ve ölü doğum yapan kadınların, yüksek prolaktin seviyesine sahip kadınların, yüksek kolesterolü olan kadınların ve açıklanamayan anemisi olan kadınların hematom gelişme olasılığını kontrol etmesi uzmanlar tarafından önerilir.

  Haşimato Hastalığının Tedavisi Nedir?

   İlaç tedavisi genellikle hastalıkları tedavi etmek sık uygulanan bir yöntemdir. Düzenli egzersiz ve ilaç kullanımı ve dengeli bir diyet, tedavinin başarı oranını artırabilir. Kan testindeki hormon değeri normalse, doktor hastalığın ilerlemesini kontrol etmek için düzenli olarak hastaya diyet ve egzersiz programı uygulayacaktır. Hipotiroitizm bulunursa, uygun tedavi için levotiroksin içeren hepatoselüler karsinom kullanılmalıdır.

  Genellikle aç karnına alınan bu ilaçlar, tiroidi taklit eden sentetik tiroit hormonlarıdır. Bu ilaçlar yaşam için kullanılabilir, çünkü bağışıklık sisteminin vücuda saldırmasını önleyemezler. İlacı 6-8 hafta kullandıktan sonra, tekrar kan testi yapılır ve hasta için uygun ilaç dozunu belirlenir. Doktor tavsiyede bulunmadıkça, bu ilaçlar artırılmamalı veya azaltılmamalıdır, aksi takdirde hastanın isteğiyle ilaç kullanımı bırakılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img