Ana SayfaSağlıkHamileyken Bebeğin Cinsiyeti Değişir mi? Cinsiyet Yanılması

Hamileyken Bebeğin Cinsiyeti Değişir mi? Cinsiyet Yanılması

Doktora heyecanla gidip ultrasona girdikten sonra yine o heyecanlı bekleyiş başlar ve doktor size kızınız ya da oğlunuz olacağını söyler. Ama aradan geçen birkaç haftadan sonra tekrar ultrasona girdiğinizde ilk aldığınız haberden başka bir haber hem sizi şaşkına çeviri hem de şoka uğratır. Hamilelikte bebeğin cinsiyeti değişir mi? Doktorların cinsiyet yanılması dediği durum kaç haftalık iken yaşanır?

Büyük an geldiğinde anne ve baba adayları neredeyse nefessiz kalır. Bebeğiniz acaba hangi cinsiyette? Doktorun söylediği cinsiyetin değişilebilir mi? İlk ultrasonlarda kız çıkan bebek ilerleyen haftalarda ultrasnda erkek gibi görünebiliyor. Bu durum bebeğin cinsiyet değiştirdiğini tabi ki göstermez. Çünkü bebeğiniz cinsiyeti ana rahmine düştüğü andan itibaren bellidir. Doktorun farklı cinsiyet söylemesi ilk haftalarda ultrason kontrolünde yanlış saptamalarından dolayı yaşanır.

Bebeğin cinsiyetinde doğru bilmemenin nedenleri?

– Bebeğiniz anne karnında uygun pozisyonda durmayabilir,

– Ultrason cihazı yeterli çözünürlüğe sahip olmayabilir ve net görüntü veremez,

– Bebeğin cinsiyetinin belli olması için henüz yeterli vakit geçmemiştir.

Cinsiyeti belirleyen kadın değil erkektir. Babadaki XY kromozonu annedeki XX kromozomlardan birini dölleyecektir. Yani babadan gelen Y kromozunu X’i döllerse oğlunuz, yine babadan gelen X kromozomu gelip yine annedeki X’i döllerse kızınız olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img