Son Dakika! Ankara'da Duyulan Patlama Sesi Ne?

Ankara'da az önce duyulan patlama sesi korkuttu. Ankara'nın her yerinden duyulan sesin kaynağı araştırılıyor.

Son Dakika! Ankara'da Duyulan Patlama Sesi Ne?

Ankara'daki patlama sesinin uçak denemelerindeki sonik patlamadan kaynaklı olduğu iddia edildi. Ulusal Kanal'ın ulaştığı kaynaklar TAİ şirketinin uçak denemesi yaptığı ve Cumhurbaşkanlığının bu denemeden bilgisi olduğunu iletti.

Ankara'da duyulan "patlama" sesinin Kahramankazan'da TAI de F-16'ların uçuşu esnasında sonic bir patlaması gerçekleştiği öğrenildi

SONIC PATLAMA NEDIR?

Ses, bir ortamın taneciklerinin bir dalga kaynağı tarafından titreştirilmesiyle oluşan periyodik bir basınç dalgasıdır. Bu dalgalar kulak tarafından toplanır ve beyinde ses olarak algılanır. Ses dalgaları, deniz seviyesinde ve 20ºC sıcaklıkta 343 m/s hızla yayılır. Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur.

Saat 15.00 sularında duyulan patlama sesi, Ankara'nın Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde yoğun olarak duyuldu.

VATANDAŞLAR ENDİŞELİ, POLİS EKİPLERİ SEFERBER OLDU

Ses nedeniyle çok sayıda vatandaş polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine polis ekipleri sesin nedenini belirlemek için çalışma başlattı. Kentte daha önce de dinamitle yapılan kontrollü patlama endişeye yol açmıştı.

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER