Ek Yerleştirmede Yüksek Puanlı Bölüm Tercih Edilebilir mi?

Bugünlerde adaylar ek yerleştirme telaşında ve akıllarındaki ilk soru yüksek puanlı bölüm yazılır mı? Maalesef bu sorunun cevabı hayır. Detaylar haberimizde

Ek Yerleştirmede Yüksek Puanlı Bölüm Tercih Edilebilir mi?

Hangi Koşulları Tercih Edebileceğinizi Bilmelisizin

Gençlerin en sık yaptığı hata, boş olan her programı tercih listelerine alabileceklerini düşünmek oluyor. Oysa her boş kontenjan her adayın tercihine açık değil. Öncelikle ek yerleştirmeden yararlanabilmek için en temel kural 2018 ÖSYS’ye başvurmuş olmak ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) barajları aşmak. Ardından da hangi koşullarda hangi programları tercih edebileceğinizi bilmek.

En Küçük Puan Oluşmuş Bölüm Ne Demek?

Tercih listenizi hazırlarken “en küçük puanı oluşmuş programların” ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ek Yerleştirme Kılavuzu’na baktığınızda Tablo-4’te yer alan lisans programlarından bazılarının karşısında “2018 ÖSYS en küçük puan” başlığının altında bir puan yazdığını göreceksiniz. 

Bunun anlamı bu programlar ek yerleştirmede dolmuş, ancak kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalmış demektir. İşte bu programları her aday tercih edemeyecek. Çünkü bu programların artık en küçük puanları oluşmuş durumda. En küçük puan da bu programı tercih eden en son yerleşen öğrencinin puanı demek. Bu programları tercih edecekseniz puanınızın “oluşmuş en küçük puandan” yüksek ya da buna eşit olması gerekiyor. Bu kuralı dikkate almazsanız en küçük puanı oluşmuş bu programlara yerleşme şansınız olmayacak. Oluşmuş puandan daha düşük puanınız varsa hiç bu programları tercih listenize koymayın. Ölü bir tercih yapmış olursunuz. Ancak puanınız oluşan puana eşit ve bundan yüksek ise bu programları listenize almakta bir sakınca bulunmuyor.

 

Lisansta 180 Şartı Var

Lisans programlarında yani fakültelerin 4 yıllık ve üstü programlara yerleştirmede YGS ve LYS’de ilgili puan türünde 180 ve üzerinde puan alma koşulu bulunuyor. Bu puan türleriyle tercih edebileceğiniz lisans programlarını da kılavuzda Tablo-4’te bulabilirsiniz. Tercih yaparken sonuç belgenizde yer alan Y- yani yerleştirme puanını dikkate almanız gerekiyor.

Kimler Yararlanacak?

- Sınavsız geçiş de dahil 2018 ÖSYS’ye başvuranlar

- Sınavlara girmiş baraj puanları aşmış ama tercih yapmayanlar

- Sınavsız geçişe başvuran meslek liseliler

- Sınava girmeyen ya da girip YGS’de 140 puanın altında kalan meslek liseliler

- Tercih yapmış ama yerleşemeyenler

- Özel yetenek sınavıyla yerleşenler

Kılavuzu Basılmayacak ve Dağıtılmayacak 

Ek yerleştirmeye ilişkin tüm bilgileri ÖSYM’nin sitesinde yer alan 2018- ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda bulacaksınız. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri ve koşullarını okumaları gerekiyor.


 

Puanı oluşmamış bölüm ne demek?

Kılavuzda bazı programların karşısında “oluşmuş en küçük puanlar” yer alacağı gibi bazılarının karşısında da hiç puan olmadığını göreceksiniz. Bu programlarda yalnızca boş kontenjanlar veriliyor, puan karşısında ise herhangi bir bilgi verilmiyor.

Dolmamış Kontenjan

Bunun anlamı da bu programlar için “en küçük puan oluşmamış” demektir. Yani bu programlar ilk yerleştirmede dolmamış durumda. Bu programları tercih listenize alabilmek için “en küçük puanı oluşmuş” programlarda olduğu gibi bir puana eşit olmanız ya da yüksek puana sahip olmanız şartı yok. Yalnızca programın istediği puan türünde barajı aşmış olmanız gerekiyor. Bu baraj da YGS puanlarıyla öğrenci alacak programlar için 140 ve üstü, LYS puanlarıyla yapılacak tercihler için de 180 ve üstü puan demek. Sınavların baraj puanlarını aştıysanız bu programları tercih edebilirsiniz.

Önlisansta Ayrıcalık Var 

Tablo 4’teki lisans programlarında “en küçük puanı oluşmuş” programlarda puanın eşitliği ya da yüksek olması şartı aranırken, Tablo-3’te yer alan önlisans programlarında ise bu koşul aranmıyor. Tablo-3’te her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre en son yerleşen adayın öncelik durumu gösteriliyor.

Ancak bu bilgiler adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için veriliyor. Adaylar Tablo- 3’teki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile bu önlisans programlarını tercih edebilecekler. Yani ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olun bu programları en küçük puan ve öncelik bilgileri dikkate alınmadan tercih yapma hakkına sahipsiniz.

Yök'ten DGS Kaydı Yaptıramayanlara Kolaylık Geldi 

Yükseköğretim Yürütme Kurulu, 2018 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yükseköğretim programlarına kayıt yaptıramayanlara şartlı kayıt kolaylığı sağladı. Yükseköğretim programlarına yerleştirilen, ancak öğretim kurumlarından tek ders, bütünleme, staj gibi nedenlerle mezuniyet işlemlerini tamamlayamadıkları için kazandıkları programa kayıt yaptıramayacak öğrencilerin, kayıt haklarının saklı kalması konusundaki dilekçeleri incelendi. 

YÖK, Ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanıyan YÖK, DGS kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2018- 2019 bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER