Ana SayfaSağlıkFibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Hastalığı ve Nedenleri

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Hastalığı ve Nedenleri

Fibromiyalji Nedir?
Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan fibromiyalji halk arasında yumuşak doku romatizması olarak bilinen gerçek bir hastalıktır. Kas ağrısı, uyku bozukluğu, sabah tutukluğu gibi tipik birkaç belirtisi bulunur. Çoğu hastalığa benzer özellikler gösterdiği için teşhisi diğer hastalıklar elendikten sonra konulur. Psikolojik kökenli olduğu düşünülür fakat elde kesin bir bilgi yoktur. Fizik tedavi uzmanları ve psikiyatristler tarafından teşhisi konulabilir. Romatolojik bir  hastalıktır fakat neden olduğu ve neyin tetiklediği bilinmemektedir. Ailevi yatkınlık ve çevre şartları, stresli ortamlarda bulunma, istenmeyen bir işte çalışma ve buna benzer daha birçok şeyin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülür. Belirli noktalarda uzun süreli ağrıların olması teşhisin konulmasında en büyük etkendir. Vücutta belirlenen on sekiz noktadan en az on ikisinde üç aydan uzun süreli ağrıların olması, uyku bozukluğu ve sabah tutukluluğunun görülmesi hastalığın teşhisinde ilk aranan kriterlerdendir.
Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji belirtileri hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte belli birtakım ayırt edici özellikleri bulunur. Hastalar genellikle
* sabah tutukluğu
* el ve ayaklarda karıncalanma
* uykuyu alamama ve dinlenmemiş uyanma
* mide ağrıları (gaz şikayetleri)
* baş ağrısı
* eklem ve kaslarda şişkinlik ve ağrı
* gün içinde uyuklama
gibi sorunlardan yakınmaktadır. Hastaların ortak şikayeti ise ”her yerim ağrıyor” şeklinde kendini gösterir. Uyandıktan bir süre sonra rahat hareket etmeye başladıklarını, günlük aktivitelerine daha sonra başladıklarını söylerler. Bazı hastalar ise soğuğa duyarlılık, kapalı havalarda artan ağrılardan muzdariptir.
Fibromiyalji Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Çağın hastalığı olarak bilinen fibromiyalji genellikle iş hayatında yoğun tempoda çalışan, belli bir eğitim seviyesine gelmiş, mükemmeliyet düşkünü ve stresli ortamlarda bulunan insanlarda daha sık görülmektedir. Kadınlar bu hastalığa erkeklere oranla daha sık yakalanmaktadır. Genellikle 20-50 yaş arasında kadınlarda daha çok görülür. Kendisini kaslarda ağrı olarak gösteren bu hastalık yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Çevremizde bu hastalığa yakalanan yakınlarımızın sıklıkla şunu söylediğini duyarız : ”Bugün hiç keyfim yok. Her tarafım ağrıyor.” Bu insanların bahsettiği ağrı vücutlarında hissettikleri ve dolaşan bir ağrıdır. Ayaklardan başlayıp vücutlarını dolaştığını ya da bir iki yerde aynı anda ağrılarının olduğunu söylerler. Gelişen sağlık ise bu hastalığın nedenini hala anlayabilmiş değildir. Tedavi sürecinde çeşitli dallardan yardım alınmakla birlikte fizik tedavi hastalığın geçmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img