Ana SayfaYaşamEvde Bakım Parasını Nasıl Alabilirsiniz?

Evde Bakım Parasını Nasıl Alabilirsiniz?

Evde bakım hizmeti devlet tarafından evinde % 50 engelli raporu olan engelli yakınına ya da yaşlı hastaların yakınlarına aylık maaş bağlanmasını gören bir hizmettir.

Kimler Başvurabilir?
Kendi bakımını kendisi göremeyen başkasının yardımına muhtaç olan kişilerin, gündelik hayatlarını devam ettirebilmesi, başkasının yardımına muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilmesi için bir başkasının yardımına muhtaç olanlar ile özürlü kişilerin özürlü sağlık raporlarında ”Ağır Özürlü” kısmında ”Evet” yazan kişiler ya da yakınları başvuru hakkına sahiptirler.

Devlet özel bakıma muhtaç kişilerin kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi ve karşılanması için belirli miktarda gelir yardımı yapmaktadır. Hasta, engelli ya da bakıma muhtaç yakını olan ve bu kişilerin bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılayan kişilere verilen bu ödemelerde bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Evinde hastası ve engelli raporu(ağır) bulunan herkes bu gelir yardımını almak için başvuruda bulunabilir.

Bakım ihtiyacı olan engelli vatandaşların evde bakım destek yardımından faydalanabilmesi için bulundukları ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvurudan sonra ise bu kişilerin tespiti için Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’teki kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. 

Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

Gerekli şartlar ve başvurular sağlandıktan sonra kişi evde bakım ücretinden yararlanmaya hak kazanmışsa tarafına aylık olarak ödeme yapılıyor. Bu rakam 2018 yılı içerisinde 1179 ₺ olarak ödenmekteydi. 

Bu gelir ücreti de asgari ücrete endeksli olduğu için 2019 yılı içerisinde ödenen rakamda artış olmuştur. Engelli bir kişiye bakan yakının evde bakım ücretinden faydalanabilmesi için yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücret miktarının üçte ikisinden daha az olması gerekmektedir. 2019 yılında bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına yapılan yardımın miktarı arttırılarak 1219,35 ₺ olmuştur. 

Başvuru Şartları Nelerdir ?

– Kişilerin evde bakım maaşı/evde bakıma destek ödeneğinden faydalanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

– Özürlü ya da bakıma muhtaç kişinin kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşılayamayacak durumda olması, başkasının yardımıyla hayatını ve yaşantısını devam ettirebilecek bir durumda olması

– Kendilerinin ya da bakmakla yükümlü oldukları kişilerin aylık kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücret miktarının üçte ikisinden daha az olması. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

– 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

Başvuruda Bulunmak İçin Gerekli Olan Belgeler

– Özürlü ya da hastanın ile hastaya bakıcı olarak bildirilecek olan kişinin kimlik fotokopileri
– Devlet hastanelerinden alınan ve kişinin ağırlı özürlü durumda olduğunu gösteren özürlü sağlık kurulu raporu ya da  fotokopisi
– Özürlü kişiye ait iki adet vesikalık fotoğraf
– Varsa özürlü kişiye ait eğitim durumunu gösteren belge
– Özürlünün varisi varsa, vesayete ve varis atanmasına ilişkin mahkeme kararı
– Anne ve babası boşanmış durumda olanlar için, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı 

Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurunun ulaşmasının ardından özürlü ve bakacak olan yakını hakkında en az üç kişiden oluşan bakım hizmeti değerlendirme heyeti başvuruda bulunan kişilerin yaşadıkları yerde tespit ve incelemelerde bulunurlar. Kurumda bulunan işlem sırasına alınan başvurular gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından 4-6 ay gibi bir sürede neticelenmektedir.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img