Yılmaz Büyükerşen'in Bırakmaya Niyeti Yok Yılmaz Büyükerşen'in Bırakmaya Niyeti Yok

Yaz mevsiminin ardından, Türkiye genelinde sonbaharın etkileri hissediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 2023 Ekim Ayı Alansal Yağış Raporu'na göre, Türkiye'de ekim ayı yağışları 1991-2020 döneminin normaline göre gerçekleşen bir düşüşü yansıttı. Metrekare başına düşen yağış miktarı, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl ekim ayında da dikkate değer bir azalışla, 36,6 kilogram olarak kaydedildi; ki bu, normalde 49,4 kilogram olmalıydı.

Bu durum, Türkiye genelinde ekim ayı yağışlarının son 5 yılda normallerin altında seyrettiği anlamına geliyor. Özellikle, geçen yılın aynı dönemine göre metrekare başına 5,8 kilogramlık bir artış yaşandı.

Yağışlardaki değişimler bölgesel olarak farklılık gösteriyor. Kocaeli, Sakarya, Samsun, Adana, Kayseri, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde ekim ayı yağışları yüzde 40-60 oranında artarken; kıyı Ege, Marmara'nın batısı, Ankara, Eskişehir, Antalya ve Şanlıurfa çevrelerinde normallere göre yüzde 80'in üzerinde bir azalış meydana geldi.

Doğu Anadolu Bölgesi dışındaki tüm bölgelerde yağışlar normal seviyenin altına düşerken, Ege Bölgesi yüzde 75'lik bir azalışla en çok etkilenen bölge oldu. İzmir'de ise ekim ayı yağışları yüzde 90 oranında azaldı.

İl bazında incelendiğinde, en fazla yağış alan il Rize olurken, metrekare başına düşen 248,8 kilogramlık yağışla dikkat çekti. Diğer yandan, en az yağış alan il İzmir oldu ve metrekare başına düşen 5 kilogramlık yağışla önemli bir azalmaya işaret etti. İzmir, normaline göre yüzde 90'lara varan bir azalma ile öne çıkan iller arasında yer aldı.

Yağışlı gün sayıları incelendiğinde, Orta ve Doğu Karadeniz sahil kesimi ile Kahramanmaraş, Bayburt, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt ve Kahramanmaraş çevrelerinde 10-15 gün arasında yağışlı günler görüldü. Ancak, Ege Bölgesi'nin kıyı kesimleri ile Tekirdağ, Kırklareli, Ankara ve Kırıkkale çevrelerinde yağışlı gün sayısı 3 günün altına düştü.

 
- YAPAY ZEKA İLE DÜZENLENMİŞTİR-