Ana SayfaSağlıkEgzama Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

Egzama Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

Egzama Nedir?

Egzamanın tıptaki adı atopik dermatitdir. Egzama, deride oluşan iltihaba benzer bir hastalıktır. Ciltte kaşıntı ve kuruluk veren kabarcıklar oluşumu ile ayırt edilir. Kuruyup pul pul olan kabarcıklar, zamanla çatlayarak mikroorganizmaların girişine korumasız hale gelir. Bu sebepten ötürü egzama hastalarında enfeksiyonda sık görülür.

Egzama, çoğunlukla çocukluğun erken zamanlarında görülmekle birlikte her yaşta görülmesi muhtemeldir. Egzamanın çoğunlukla görüldüğü yerler: kalça, bacaklar, diz arkaları, saç derisi, yüz, dirsekler ve çoğu hastada el bölgesinde görülür.

Egzama, türüne bağlı olmakla beraber dolaşım, tahriş, stres veya alerji sorunlarından kaynaklı olabilir. Eğer egzama hastalığı alerji kaynaklı ise kişilerde astım, alerjik, rinit gibi farklı türde imnünolojik hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkar.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Toplum arasında oldukça yaygın olarak görülen ve türlü türlü nedenlere bağlı olarak belirti gösteren egzama, genel olarak hastalarda ayrı belirtileri gösterir. Belirtiler şöyle sıralanabilir;

1- Kaşıntı
2- Kabarcık oluşumu
3- Ciltte kuruluk 
4- Yangı(iltihap)
5- Saç derisinde kepeklenme
6- Kızarıklık
7- Deride pullanma, kabuklanma ve döküntü
8- Deride çatlama

Egzamanın Sebebi Nedir?

Egzama hastalığının nedeni, hastalığın türüne göre değişkenlik gösterir. Egzama genellikle bir uyarana karşı  cildin vermiş olduğu tepki ile ortaya çıkar. Hastalığı tetikleyen uyaran, iç ve dış kaynaklı olabilir. Parfüm, deterjan, sabun gibi kimyasal maddeler,  terlik ve lastik ayakkabı ve bazı metaller ile etkileşimden dolayı sağlık olumsuz etkilendiği gibi kişide egzamaya da yol açabilir.

Hayvan ve bitki türleri ile etkileşim, güneşe maruz kalma ve ağız yoluyla kullanılan bazı ilaçlar da egzama hastalığını tetikleyebilir. Bu kişilerde hastalık uyaranla etkileşim sonucunda hemen de ortaya çıkabilir, uyarana belli bir süre maruz kalındıktan sonrada ortaya çıkabilir. Eğer egzama alerji kaynaklı ise, bazı besinlerinde kullanılmasıyla alakalı olabilmektedir.

Bunların dışında dolaşım ve stres sorunları da egzamanın nedenleri arasında yer alır.

Egzama Tanısı Nasıl Konulur?

Egzama hastalığının tanısı çoğunlukla klinik muayene ile konmaktadır. Cildiye ve immünoloji(alerji) uzmanı tarafından muayeneye alınan hastaların ayrıntılı öyküsünün alınması çok önemlidir. Hastalığın sönümlenip şiddetlendiği zamanlar ve hastalarda yol açtığı belirtiler detaylı bir şekilde öğrenilmelidir.

Fiziki muayene sonucunda vücutta belirtilerin gözüktüğü yerlerin incelendiği, genetik faktörlerin de göz önüne alınarak egzamanın teşhisi konulabilmektedir. Bunun yanı sıra kan tahlili de tanıda yardımcı olabilir.

Egzamanın Tedavi Yöntemleri 

Egzama hastalığı kronik bir hastalıktır. Ve bilinen kesin bir tedavi şekli yoktur. Hastalara uygulanan tedaviler egzamanın semptomlarının önüne geçmeye veya azaltmaya yöneliktir. Hangi uyaran olursa olsun egzama tedavisinde temel ilke temas sıklığını azaltmak veya uyaranla temasın önüne geçmektir. 

 Tedavide uzmanın yönünde çoğunlukla alerjiyi önleyen ilaçları, nemlendirici içeren ilaçlar ve kortikosteroid içeren ilaçlardan yararlanılır. Kaşıntı içinse kremler kullanılabilir. Cildin kurumaması için bol miktarda su tüketilmelidir ve alerjiye yol açan besinleri tespit ederek besinlerin tüketimden çıkarılmalıdır. Egzama tedavisi boyunca cildi kaşımamak ve oluşan kabarcıkları patlatmamak gerekir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img