1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. E-Okul Nasıl Kullanılır? E-Okul, VBS öğrenci sorgulama
E-Okul Nasıl Kullanılır? E-Okul, VBS öğrenci sorgulama

E-Okul Nasıl Kullanılır? E-Okul, VBS öğrenci sorgulama

E- okul son zamanlarda velilerin ve öğrencilerin en çok ziyaret ettiği sistem olmayı başarmıştır. Toplamda son bir yıl içerisinde 1,5 milyar kez giriş yapılan bu sistemdeki girişlerin %80’i 18 milyon akıllı telefon ile kurulan mobil e-Okul uygulamasında g

A+A-


E OKUL GİRİŞ
 
E- okul son zamanlarda velilerin ve öğrencilerin en çok ziyaret ettiği sistem olmayı başarmıştır. Toplamda son bir yıl içerisinde 1,5 milyar kez giriş yapılan bu sistemdeki girişlerin %80’i 18 milyon akıllı telefon ile kurulan mobil e-Okul uygulamasında gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz sene başında yenilenen e-Okul sistemi artık öğrenci ve velilerin düzenli bilgi alabilecekleri platform olmayı başarmıştır.

Öğrenciler hakkında tüm bilgilerin bulunduğu bu sistem, eğitim alanında da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin sistem bilgilerine T.C kimlik numarası ve okul numarası ile kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.
 
İlk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin sınav notlarından devamsızlık bilgilerine kadar birçok imkanı sağlayan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş de merak konusu olmaktadır. MEB’in e-Okul sistemi aracılığı ile birçok bilgiye kolay erişim sağlanmaktadır. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapabilmek için öncelikle “e-okul.meb.gov.tr” adresine giriş yapılması ve sonra da açılacak olan ekranda istenen bilgilerin doğru ve tam bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

Doğru girilen bilgilerden sonra sistemde ikinci bölüm açılmakta ve öğrencinin kimlik bilgileri ya da eğitim bilgileri de bu kısımda istenmektedir. Yani nüfusa kayıtlı olduğu il, okuduğu sınıf gibi çeşitli bilgiler istenmektedir. Son olarak da öğrencinin fotoğrafı doğru seçilerek sistem kullanıma açılmaktadır. Tüm bu adımların eksiksiz yapılması sonucunda sisteme giriş yapılabilmekte ve öğrencinin sınav tarihleri, sınav notları ve devamsızlık durumu da öğrenilmektedir. Aynı zamanda sistemde öğrencinin okumuş olduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve birçok çeşitli bilgiye ulaşabilmek de mümkün olmaktadır.
 
E-Okul sistemine giriş yapmak isteyen kullanıcıların Veli Bilgilendirme Sistemine telefonlarından da ulaşmaları mobil uygulama sayesinde mümkün hale getirilmiştir. Öğrenciler ve veliler her yerden her an sisteme ulaşabilmekte ve hem Android hem de iOS cihazlardan MEB E-OKUL VBS MOBİL UYGULAMA’sını kullanabilmektedir. E-okul 2007 yılından hizmete açılmasından bu yana devlet okulları, özel okullar ile özel orta öğretim okullarında okuyan tüm öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca da bütün bilgilerinin yer alacağı merkez haline getirilmiştir.

Öğrencilerin e-okul üzerinden en çok merak ettiği konulardan biri de eğitim yılı içerisinde kaç gün devamsızlık haklarının olduğudur. Bundan sonraki yönetmelikte lise öğrencilerinin devamsızlık hakları özürsüz olarak 10 güne düşürülmüştür.
 
E-Okul sisteminde öğrenciye ait;
Devamsızlık,
Öğrencinin yazılı ve sözlü sınav notları ile ortalamaları,
Not bilgileri,
Performans ödevi sonuçları,
Haftalık ders programı,
Almış olduğu belgeler,
Sınav tarihleri,
Okuduğu kitaplar,
Yıl sonu notları,
Davranış notları,
Nakil durumları,
Pansiyon zaman çizelgesi,
Pansiyon devamsızlık bilgisi,
Pansiyon izin bilgisi,
Pansiyon yemek menüsü,
Diploma notu bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
 
2019 Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Öğrenci Sorgulama
 
On binlerce öğrenci ve veli e-Okul giriş ekranına 2019’da büyük ilgi göstermekle beraber LGS sonuçlarının da bu sistem üzerinden açıklanması sisteme olan rağbeti artırmaktadır. VBS öğrenci sorgulama işlemi sayesinde sistem üzerinden birçok şey kolaylıkla halledilmektedir. Sınav sonuçları, LGS nakil işlemleri, devamsızlık bilgileri ve daha birçok bilginin yapıldığı e-Okul sisteminde öğrencinin sisteme kayıtlı olması ve birkaç bilgi girişinin yapılması gerekmektedir.

Okulların açılmasına çok az bir süre kala e-okul giriş ekranına yapılan ziyaret de büyük ölçüde artmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile öğrenciler ile velilere birçok avantajı bir arada sunmaktadır. Eğitim öğretim hayatının vazgeçilmez parçaları olan yazılı, sınav ve sözlü ders uygulamaları ile not bilgilerine ulaşmak e-Okul sayesinde oldukça kolay olmaktadır.

Öğrenci sorgulama işlemi için öncelikle e-Okul VBS sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Ardından sağ taraftaki “Veli Bilgilendirme Sistemi” başlığı altında bulunan bilgiler doldurulmalıdır. Bu bilgiler;
 
Güvenlik için istenen resimdeki rakamlar bölümü,
Öğrenci T.C. kimlik numarası,
Öğrenci Okul Numarasıdır.
 
Ardından ikinci aşamaya geçilmekte ve bu aşamada da öğrencinin kimlik bilgileri ile okul bilgilerinin aldığı sorular yer almaktadır. Bu sorular;
 
Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi,
Öğrencinin doğum tarihi,
Öğrencinin okuduğu şube,
Öğrenci fotoğrafı istenmektedir.
 
Bu bilgilerin doğru girilmesi sonucunda da ekranda sol menüde Devamsızlık bilgisi, Not bilgisi, Haftalık Ders Programı, Almış olduğu belgeler, Okuduğu kitaplar, Nakil durumu, Davranış notu, Diploma Puanı ve Yıl sonu sınav notları gibi bilgiler yer almaktadır.
Veli Bilgilendirme Sisteminde tam olarak bulunan bilgiler sol tarafta yer almakta ve sırasıyla;
Sınav Bilgileri,
Öğrenci Bilgileri,
Duyurular,
Devamsızlık Bilgisi,
Not Bilgisi,
Haftalık Ders Programı,
Sınav tarihleri,
Aldığı belgeler,
Okuduğu Kitaplar,
Davranış Notları,
Diploma Puanı,
Yıl Sonu Notları,
Nakil Durumu,
Şube Yazılı Ortalamaları,
Pansiyon Zaman Çizelgesi,
Pansiyon Yemek Menüsü,
Pansiyon Devamsızlık Bilgileri,
Pansiyon İzin Bilgileri,
Sağlık İle İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi yer almaktadır.
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Şifre Değiştirme
 
Milli Eğitim Bakanlığı almış olduğu karar ile e-Okul da dahil tüm elektronik hizmetleri MEBBİS’de toplamıştır. E-Okul girişi aynı zamanda e-Devlet şifresi kullanılarak da yapılabilecektir. E-Okul şifre alma işlemleri birkaç çeşitli adımdan oluşmaktadır.  E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi için e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Karşıda açılacak ekranda “Resimdeki Rakamlar”, “Öğrenci T.C. Kimlik No” ile “Öğrenci Okul No” şekline sıralanmış bölümler görülecektir. O bölümlerin üzerinde “Şifremi unuttum” başlığı yer almaktadır. O başlığa tıklandıktan sonra istenen bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bilgilerin doğru bir şekilde doldurulmasından sonra kullanıcıya bağlı olan Cep Telefonuna onay SMS gönderilmekte ve yeni şifre belirlenebilecek alan açılacaktır. Ayrıca şifre yalnızca numaralardan ya da sadece harflerden oluşmamalı, harf, numara ve noktalama işareti içermesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Açılan sayfada istenen bilgiler sırasıyla;
 
Güvenlik Kodu,
Kullanıcı Adı,
Cep Telefonu,
T.C. Kimlik No,
Doğum Tarihi
Yakın T.C. Numarası olmaktadır.
 
Bu bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra “Sorgula” butonuna basılmalıdır. Bilgilerin doğru olması sonucunda cep telefonuna onay SMS gönderilmektedir. Ardından yeni şifre kolaylıkla belirlenebilecektir. Şifrede yalnızca harf ya da rakam istenmemekte harf, numara, noktalama işareti de istenmektedir.

Şifre değiştirdikten sonra yeni şifre ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Şifre değiştirme işlemi oldukça kolay olup herhangi ekstra bilgi gerektirmemektedir. Böylece şifresini unutan kişiler kolaylıkla şifrelerini değiştirebilir ya da yeni şifre belirleyebilirler.

Şifre değiştirme işlemi yalnızca şifrelerini unutanlar için geçerli değildir. Şifremi unuttum başlığı aynı zamanda var olan şifreyi değiştirmek için de kullanılabilmektedir. Böylece hem şifresini unutanlar hem de şifresini yeniden değiştirmek isteyenler için bu platform kullanılabilmektedir.
 
Dijital platform üzerinde pratik ve kolay şekilde şifresiz olarak giriş yapılabilen e-Okul Beli Bilgilendirme Sistemindeki tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Karne bilgileri, not bilgileri, başarı belgeleri, alınan dersler, derslere giren öğretmenler, haftalık ders programları, not bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıca E-Okul veli bilgilendirme Sistemi üzerinden çocukların genel başarı durumlarını gösteren şube ortalaması grafiklerine de ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca geçmiş yıllara ait eğitim bilgilerine de kolaylıkla ulaşabilme imkanı da sunmaktadır.

Böyle bir platform Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olup öğrencilerin, velilerin ve yöneticilerin kolaylıkla giriş yapması mümkün hale gelmiştir. Böylece her an her yerden platforma giriş yapabilmek oldukça kolaydır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.