Ana SayfaSağlıkDünyayı Etkilemeye Başlayan Strep A hastalığı nedir?

Dünyayı Etkilemeye Başlayan Strep A hastalığı nedir?

Strep A (Streptococcus pyogenes) hastalığı, Streptococcus pyogenes adı verilen bir bakteri nedeniyle oluşan bir enfeksiyondur. Bu bakteri, genellikle burun ve boğaz mukozalarında bulunur ve enfeksiyon oluştuğunda, çeşitli sistemler ve dokulara yayılabilir. Strep A hastalığı, genellikle boğaz enfeksiyonları olarak bilinir ancak, aynı zamanda deri, kemik ve eklemler gibi diğer dokuları da etkileyebilir.

Strep A hastalığı, genellikle ısı yükselmesi, boğaz ağrısı, yüksek ateş, boğazda şişlik ve yutma zorluğu gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu hastalık genellikle ağır değildir ancak, zamanında tedavi edilmediğinde, ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Örneğin, Strep A enfeksiyonu, öksürükte kan, deride döküntüler ve eklemlerde ağrı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Özellikle Hollanda’da koronavirüs salgının ardından çocuklarda şiddetli streptokok (Strep A) enfeksiyonu vakalarının sayısının hızla arttığı belirlendi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, genellikle 5 yaş ve altı çocuklarda etkili olan bakteri nedeniyle 5 çocuk hayatını kaybetti. Uzmanlara göre bu, oldukça yüksek bir rakam.

Strep A (Streptococcus pyogenes) hastalığı, Streptococcus pyogenes adı verilen bir bakteri nedeniyle oluşan bir enfeksiyondur ve genellikle boğaz enfeksiyonları olarak bilinir. Bu hastalık, zamanında tedavi edilmediğinde, ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Strep A hastalığının tedavisi, genellikle oral yolla alınan antibiyotiklerle yapılır. En sık kullanılan antibiyotikler arasında penisilinler, makrolidler ve kloramfenikoller bulunur. Tedavi, genellikle 24-48 saat içinde belirtilerin azalmasını sağlar ve hastalık tamamen iyileştirilir.

Eğer Strep A enfeksiyonu düşünülüyorsa, hekiminiz tarafından yapılacak bir boğaz kültürü testiyle enfeksiyonun varlığı doğrulanır. Bu test, boğazdan alınan bir örnek üzerinde yapılır ve sonucu birkaç gün içinde elde edilir. Eğer test pozitif çıkarsa, hekiminiz size uygun bir antibiyotik reçete edecektir.

Strep A hastalığının tedavisine ek olarak, aşağıdaki adımları takip ederek rahatlamaya yardımcı olabilirsiniz:

  1. Sık sık ellerinizi yıkayın.
  2. Boğazınızı ılık su ve tuzlu suyla çalkalayarak rahatlatın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img