Ana SayfaSağlıkDukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Birçok insan fazla kilolarından şikayetçidir ve en kısa sürede bu fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli diyet programları uygulamaktadır. Çoğu zaman bu diyet programlarında başarılı olamamaktadırlar. Ya uyguladıkları program kilo vermelerine fayda sağlamaz ya da verdikleri kiloları fazlasıyla geri alırlar.

Kilo problemi yaşayan ve sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlerin uygulaması gereken diyet programı kesinlikle Dukan Diyeti olmalıdır. Dukan Diyeti ‘nin amacı hızlı bir şekilde kilo vermenin aksine yavaş ve kalıcı bir şekilde kilo vermektir. Dukan Diyeti meslek hayatı boyunca diyet programları üzerine çalışmış olan Fransız tıp doktoru Pierre Dukan tarafın ortaya çıkarılmıştır. Dukan Diyeti esasen 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Pierre Dukan bu diyet programında vücudu şaşırtarak daha hızlı ve kalıcı şekilde kilo vermesini sağlamayı amaçlamıştır.

Dukan Diyeti Nedir? 

Dukan Diyeti genel tanım itibariyle dört evreden oluşan düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli beslenmeyi hedefleyen bir diyet türüdür. 

Dukan Diyeti Evreleri

1. Evre (Saldırı Evresi)

Dukan Diyetindeki saldırı evresinin ortalama süresi 5 gündür. Saldırı evresi kişinin diyete ilk başladığı, motivasyonunun en üst seviyede olduğu ve kilo kaybının en üst düzeyde olmasını beklediği dönemi kapsamaktadır. Saldırı evresinde uygulanan beslenme şekli tamamen proteine dayalı bir yöntemi içermektedir. Bu dönemde protein açısından zengin olan et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein değeri yüksek olan hayvansal gıdaların tüketilmesi esastır. Bu dönem kişinin en hızlı kilo kaybettiği dönem olacaktır. 

2. Evre (Alternatif Protein Evresi)

​​​​​​Dukan Diyeti ‘nin bu evresinde kişinin pişmiş ve çiğ sebze tüketimi oldukça büyük önem taşımaktadır. Günün herhangi bir saatinde istenilen miktar kadar çiğ veya pişmiş sebze tüketimi serbesttir. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bunun yanında da ilk evreye göre biraz daha az protein içeren bir program uygulanması gerekmektedir. Bu evrenin net bir süresi olmamakla birlikte kişinin hedeflediği kiloya ulaşmasına kadar devam etmektedir. 

3. Evre (Kilo Kaybı Sonrası Güçlenme Evresi)

Bu evre Dukan Diyetindeki ilk iki evre ile birlikte kaybedilen kiloları geri almamayı hedeflemektedir. İlk iki evreye daha sıkı bir diyet dönemini içermektedir. Verilen kiloların alınmasını önlemek için bu evre muhakkak doğru şekilde uygulanmalıdır. Bu nedenle bu evrede karbonhidrat tüketimi minimum seviyede olmalı ve daha çok sebze ve meyve ağırlıklı olup nadiren ödül yemeği uygulanmalıdır. Bu evre Dukan Diyeti ‘nin en zor evrelerinden birisidir. 

4. Evre (Uzun Süreli Koruma Evresi)

Bu evrede Dukan Diyetindeki ilk üç evreyi tamamlayan kişiye üç önemli bilgi sunulmaktadır. Kişiye hayatının geri kalanında bir gün tam olarak en güçlü diyetlerden biri olan saf protein diyetini uygulaması, bunun üzerinde düzenli olarak egzersiz yapması ve her gün 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmesi istenilmektedir. Bu 4 evre ile birlikte Dukan Diyeti tamamlanmış olmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img