Dizlerim Çok Ağrıyor, Diz Neden Ağrır?

Neredeyse herkesin ağzından duyduğumuz bir laf, bugünlerde dizlerim çok ağrıyor, diz ağrıma ne iyi gelir? Dizler Neden ağrır ve nasıl tedavi edilir? Merak edenler için haberimizde diz ağrsı çekenler için ipuçları hazırladık.

Dizlerim Çok Ağrıyor, Diz Neden Ağrır?
13 Ocak 2021 - 09:59 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 10:05

Neredeyse herkesin ağzından duyduğumuz bir laf, bugünlerde dizlerim çok ağrıyor, diz ağrıma ne iyi gelir? Diz ağrısı çeken kişilerin çoğunda dizin darbe aldığı ve bu nedenle meydana gelen hasarların sonucunda ağrı çekildiği görülmüştür. Ama bazen darbe dışında da diz ağrısı çekilir.

 

DİZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Diz Ağrıları, çok sık karşılaşılan ve birçok nedenden ötürü görülen rahatsızlıktır. Diz ağrısı, kişinin günlük yaşamında aksaklıklara neden olan, yürümesini yavaşlatan, oturup kalkerken acı veren ve zaman içinde artarak devam eden fiziksel bir rahatsızlıktır. Diz ağrıları genellikle sporda sakatlanma, yaralanma, altta yatan hastalık, diz bağlarının kopması gibi nedenlerden kaynaklı görülmektedir. Bunlar dışında her yaş grubunda sıkça görülen kireçlenmelerden kaynaklı diz ağrıları da görülmektedir. Kireçlenmeden kaynaklı meydana gelen diz ağrıları, genellikle eklemler arasında yer alan kıkırdağın aşınması ve tahrip olmasından dolayı görülebilir. Aşırı kilolu bireylerde dizlere uygulanan baskının artarak kronik diz ağrısına dönüşmesi de sebepler arasında gösterilebilir. Diz ağrısının halk arasındaki yaygın nedenleri şöyledir:

DİZ AĞRISINI NE GEÇİRİR? İLÇASIZ DİZ TEDAVİSİ

- İleri yaş
- Aşırı spor
- Kireçlenme
- Uzun süre yürüme, koşma
- Dize alınan darbe
- Yaralanma
- Tümör
- Enfeksiyon
- Yağ dokusu ya da tendonların iltihaplanması
- Kıkırdak dokusunun aşınması
- Gut hastalığı
- Bağlarda yıpranma ve yırtılma
- Kist
- Aşırı kilo

Özellikle günlük yaşamımızda oturup kalkarken, yürürken, çömelirken nükseden diz ağrılarının nedeni aşırı kilo ve buna bağlı olarak dizlere binen yükün artması olarak görülmektedir. Diz kapaklarındaki kıkırdak dokunun zamanla aşınması ve kireçlenmeye başlaması halk arasında en yaygın diz ağrısı sebepleridir. Doğru tanının konması ve tedavi sürecinin başlaması için doktora başvurulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? Doktoruna gitmeden evde diş ağrısına nasıl tedavi edilir?

NASIL TEDAVİ EDİLMELİ

Diz ağrısı tedavisine başlamadan önce ağrının neyden kaynaklı meydana geldiği tespit edilmesi gerekir. Kişinin tam olarak neye ihtiyacının olduğu uzman doktorlar tarafından incelenerek tedavi sürecini başlatması gerekmektedir. Ağrının nedeni ve şiddetine göre doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemlerine başlanır. Ancak yanlış alışkanlıklardan dolayı görülen diz ağrılarının tedavisi için yaşam tarzında bazı ufak tefek değişikliklere gidilmesi yeterlidir. Diz kapaklarında burkulma ya da incinme nedeniyle görülen ağrı için hafif egzersizler yapılması ve burkulan dize soğuk su ile masaj yapılması önerilmektedir. Spor yapan kişilerde sıkça yalanan diz ağrıları için egzersize başlamadan önce ısınma hareketleriyle vücudu spora alıştırmak gerekir. 

Kronik rahatsızlıklardan kaynaklı olmayan diz ağrılarının tedavisi için kişinin dizlerini zorladığı aktivitelerden bir süre uzaklaşarak dizlerini dinlendirmeleri gerekmektedir. Diz ağrısının geçmesi için sıcak su tedavisi yapılmamalıdır. Sıcak su iltihap oluşumuna neden olduğundan buz ya da soğuk su ile masaj yapılması ağrının daha kısa süre dinmesini sağlamaktadır.
 

ÇÖMELDİĞİNİZDE NEDEN DİZ AĞRISI ÇEKERSİNİZ?

Çömelince, merdiven çıkınca, yürüyüş yapınca görülen diz ağrılarının özel bir nedeni olmayıp yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı görülmektedir. Diz ağrılarının altında yatan sebepleri tespit edilerek doğru tedaviye başlanmalıdır. Ancak kronik bir rahatsızlığa bağlı olmadan görülen diz ağrıları fazla kilo, incinme ve aşırı spor gibi nedenlerden çömelince, yürüyünce ve merdiven çıkınca görülmesi çok olası bir durumdur. Kilo kontrolü, dengeli spor ve aşırı iş yükünü hafifleterek diz ağrılarını geçmesi mümkün görülmektedir. 


Bu haber 588 defa okunmuştur.