Ana SayfaSağlıkDisleksi Nedir ? Disleksi Tedavi Edilebilir mi?

Disleksi Nedir ? Disleksi Tedavi Edilebilir mi?

Ebru Cündübeyoğlu’nun hastalığı da olan Disleksi nedir?

Disleksi genel olarak akıcı ve doğru okuma sorunudur. Kesin bir tedavi eğitim ile kişinin disleksisi düzeltilebilir. Soruları kelimeleri kitapları okumada zorluk çekerler. Bu da öğrenim hayatlarını olumuz etkiler disleksik çocuklar özel eğitimle birlikte desteklenmelidir. Dislekside öğretmenin çocuğu erken fark ederek müdahalede bulunması gerekir.

Kendisi de Disleksi olan Ebru Cündübeyoğlu hem kendi hikayesini anlatıyor hem de Disleksi ile ilgili önemli bilgileri çok güzel bir anlatımla sunuyor.

Ebru Cündübeyoğlu Ted konuşmalarında Disleksiyi anlattı

Diskesinin tedavisi nasıl olur?

Disleksinin genel olarak bir tedavisi yoktur ancak eğitimle ve özel eğitimle ve uzmanlarla sağlatımı sağlanabilir. Tedavide ve müdahalede erken teşhis çok önemlidir.  Öğretmen disleksiden etkilenmiş çocukla özel olarak ilgilenmelidir özel olarak ilgilenmeli ki çocuk sağlık ile derslerinde başarılı olabilsin. Öğretmen çocuğa ilk başlarda kısa cümleler verebilir, çocuğun sınavını kolaylaştırabilir. Çocuğa ek süre verebilir. Bunlar disleksiden etkilenmiş çocuğa sağlanan yaralar veya toleranslar olarak gösterilebilir. Disleksiden etkilenmiş çocuklar ayrıca sesli notlar, Sesli kitaplar, hesap makinaları, konuşan sözlükler ve şerit bantlardan faydalanabilir.

Disleksi Hastalığının nedenleri nelerdir?

İlk nedeni okurken beynin farklı bölümleri ile okumaya çalışması gösterilebilir.  Ayrıca disleksik bireyin okurken beyninin fazla çalıştırmadığı nedenleri arasında gösterilebilir.  Çocuk ilk yıllar da kelimeleri harfleri tersine çevirerek okur yaşamının ileriki yıllarında ise bu normale dönebilir. Disleksinin başka nedenleri ise bellek bozukluklarıdır. Disleksiden etkilenmiş birey okuduğunu belleğinde tutamaz ya da kısa süreli olarak tutar. Bazen de çoğu kelimeleri, sayıları unutur.

Normal bir insan okur 10 kelime aklında tutabilirken bu durum disleksiden etkilenmiş bireyde iki veya üçe inebilmektedir. Dilsel nedenler ile de bu durum ortaya çıkabilmektedir. Dilin karmaşık ve zor olma durumu da disleksiyi olumsuz etkiler. Görsel algılama da ise birey kelimeleri, sayıları, harfleri yanlış veya karmaşık şekilde anladığı için disleksiden etkilenebilmektedir. İşitsel algılama da ise kişi okuduğu harfleri veya kelimeleri yanlış bir şekilde algılar. Beyin hasarı bulunan çocuklarda ise disleksi görülme ihtimali doğru oranda artacaktır.

Yapısal bozukluklar da disleksiyi olumsuz etkileyecektir örneğin kulaktaki bir yapının bozuk olması işitsel algıyı etkileyeceği için veya gözdeki bir bozukluğun yanlış okumaya sebep olacak şekilde disleksiden etkilenmiş çocuğu olumsuz etkiler. Beyinde bulunana yarım kürelerin birbirleri arasındaki ilişkinin zayıf olması yine disleksiyi olumsuz etkiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img