Ana SayfaSağlıkDepresyon Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Depresyon Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

  Herkes hayatın belirli zamanlarında umutsuzluk, üzüntü, mutsuzluk gibi olumsuz duygular yaşar. Bunlar genellikle olaylarla ilgilidir ve geçicidir. Bazen bu duygular daha uç noktalarda daha uzun süre yaşanabilir. Bu durumda depresyon kendi semptomları olan bir hastalıktır, tanımı çok açıktır ve ciddiye alınması gerekir.

   Belirtileri

  – Neredeyse her gün ağlıyorsanız, üzgün, depresif, mutsuz, sorunlu, umutsuz, kızgın, utanmış hissediyorsanız bir sorun olabilir.  

  – Daha önce beğendiğiniz etkinliklerin çoğuyla ilgilenmiyorsanız veya artık eskisi gibi beğenmiyorsanız, bir sorun olabilir.

  – İştahınız kapanırsa veya açılırsa ​​ve kilo verirseniz veya kilo alırsanız bir sorun olabilir.

  – Neredeyse her gün uykusuzluk veya aşırı uykunuz sorunu yaşıyorsanız bir sorun olabilir.

  – Sabah erken uyanıyorsanız veya uyanmakta sorun yaşıyorsanız veya geceleri sık sık uyanıyorsanız bir sorun olabilir.

  –  Sözlerinizi, düşüncelerinizi ve eylemlerinizi kontrol edemiyorsanız ve bundan şikayet ediyorsanız bir sorun olabilir.

  – Karar verme, olayları başlatma ve sürdürme konusunda zorluklarınız varsa bir sorun olabilir.

  – Cinsel arzunuz düşerse veya sertleşme sorunları yaşarsanız bir sorun olabilir.

  – Ağrılar, nefes darlığı, yorgunluk, baş dönmesi, mide ve midede gaz, ishal ve kabızlık vb. sorunlar yaşıyorsanız bir sorun olabilir.

  – Belirli bir konuya odaklanmakta zorluk yaşıyorsanız veya şaşkın hissediyorsanız veya en basit konuya karar vermede zorluk yaşıyorsanız bir sorun olabilir.

  – İntihar düşüncelerini ya da bir intihar planını düşünüyorsanız, bu belirtileri yok saymamalısınız.

  Depresyon Sürecinde Cinsellik

  Uzmanlar, ”Depresyon kadınlarda 35 ila 45 yaş arası yaygın iken, erkeklerde 45 ila 55 yaş arasındadır. Ayrılmış ve boşanmış insanlar depresyonda bekar veya evli olanlardan daha yaygındır” diyorlar. Depresyondaki erkekler arasında, erken boşalma ve ereksiyon sorunları görülürken, kadınlar cinsel isteksizliğe daha yatkındır. Cinsel arzuların nedenleri; üç aşamaya ayrılır: cinsel istek, cinsel uyarılma ve orgazm. Depresyonda libido (cinsel istek) azalır. Bu nedenle, uyarılma ve orgazm sorunları da ortaya çıkabilir. Bu bir sağlık sorunu olabilir. Bununla birlikte, tüm bu problemler depresyon tedavisi ile kendiliğinden çözülebilir.

 Depresyonun cinsel sorunlara neden olabileceğini bilmeyen hastalar genellikle bu sorunların mevcut durumu daha da kötüleştiren kendi eksikliklerinden kaynaklandığını düşünmektedir. Şiddetli umutsuzluk ve kötümserlik daha önce var olmayan cinsel sorunlara neden olabilir. Hasta, cinsel yaşamının tamamen bittiğini düşünerek daha depresif hissetmeye başlar. Bu durumda, ”tekrar başaramazsam” (performans kaygısı) korkan ve depresyon tedavi edilse bile başarılı olamayan hastalarda cinsel işlev bozukluğu kalıcı olabilir. Bu hastalığı aşmak sizin elinizdedir.

  Depresyondaki insanların çoğu tıbbi yardım almayı düşünmüyor ve bunun sonucunda çok büyük acı çekebiliyorlar. Bu nedenle, depresyon şikayetleriniz varsa; kendiniz, çevreniz ve geleceğiniz için bir terapiste danışın ve yardım alma hakkınızı kullanın. Çünkü umutsuzluk, mutsuzluk ve çaresizlik durumunda, umutsuzluğunuzu paylaşmak zihinsel iyileşme yolunda ilk adım olacaktır. Bu çok önemli bir başlangıçtır, cinsel sorunların geçici olduğunu ve bu konuda kendinize ilham verebileceğini bilmek size umut aşılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img