Ana SayfaSağlıkCilt Hastalığı Nedenleri

Cilt Hastalığı Nedenleri

Cilt ve deri hastalıkları kimi zaman geçici kimi zaman kalıcı problemlere yol açmaktadır. Ciltte yaşanan bu problemlerin çoğu genetiktir. Çoğu zaman deri üzerinde acı ve ağrıya sebep olur. Genetik olan bu rahatsızlıklar iyi bir tedavi ile çözümlenebilmektedir. Bunun yanı sıra hijyen olmayan ürünleri cilt ile temas ettirmek, aşırı makyaj, yüzü iyi temizlememe, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri ciltte uygulamak cilt hastalıklarına neden olmaktadır.
Ciltte Sivilce Problemi
Sivilce oluşumu genel olarak, deri altındaki yağ bezlerini etkileyerek ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ciltte oluşan açık gözenekler, gün içerisinde çok kolay dolmaktadır. Özellikle her gün makyaj yapan kişilerde bu gözenekler gün boyunca kapalı kalır ve cildin nefes almasını engeller. Gün sonunda iyi bir temizlenme sağlanmazsa bu kirler deri altına işleyerek yer edinir ve kalıcı hale gelir. Daha sonra cilt altında şişme yaparak sivilce oluşmasına neden olur. Akne problemi genetik olarak görülebilir. Genetik sivilce problemlerinde erken yaşta ve erken teşhis konularak tedavi edilmesi daha doğrudur. Çeşitli kozmetik ürünlerin yerine dermatolojik ürünlerin kullanılması bu problemi yaşayan kişiler için daha sağlıklı olacaktır.
Egzama Hastalığı
Egzama hastalığı diğer cilt problemlerine göre daha uzun süreli yaşanan bir hastalıktır. Egzama hastalığının belirtileri ilk olarak kaşınma, derinin pul pul dökülmesi, kuruluk ile başlamaktadır. Özellikle saç derisinde, el ve ayaklarda bu hastalık daha çok görülmektedir. Egzama hastalığında tedavi bir an önce yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde deride soyulma ve kanamalar, kalıcı izlere neden olur.
Sedef Hastalığı Nedir?
Ciltte oluşan kırmızı ve pembe kızarıklar ile başlayan, zamanla rengi ve dokusu kalınlaşan, derinin pul pul dökülmesine neden olan bir cilt hastalığı çeşididir. Kafa derisi başta olmak üzere, dizlerde, dirseklerde, ayak ve avuç içlerinde görülmektedir. Sedef hastalığına yakalanan kişilerde; kırmızı ve iltihaplı yaralar, derinin dökülmesi ile birlikte oluşan kanamalar, ciltte ağrı ve acı hissi, kaşıntı, yanma ve şişlik gibi belirtiler kendini göstermektedir. Bu hastalığın tedavisine geç kalındığı takdirde izler kalıcı olabilir. Erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması hastalığı daha kolay ortadan kaldırmaktadır.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img